MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Çocuk tacizcileri teröristlerden daha ağır cezalandırılacak

Çocuk tacizcileri teröristlerden daha ağır cezalandırılacak

Tarih 13 Mayıs 2014, 18:04 Editör Baki Uguz

Çocuk tacizcileri teröristlerden daha ağır cezalandırılacak

*Kadın ve çocuklara karşı işlenen suçlara yönelik hazırlanan yasa tasarısına göre, çocuk tacizcileri teröristlerden daha ağır cezalandırılacak.


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ geçtiğimiz gün düzenlediği toplantıda 72 maddelik paket hakkında bilgi verdi. Bozdağ, “çocuk tacizcilerinin teröristlerden daha ağır cezalandırılacağını”, pedofili hastalarına hakim kararı ile zorunlu tıbbı müdahale yapılacağını söyledi.
Bozdağ, tasarıda hadım cezası öngörülmediğini belirtti. Gazetelerde yer alan haberlere göre, cinsel şiddet suçlarıyla ilgili yapılacak düzenlemelerden satırbaşları şöyle:
* Cinsel suçlarda mağdurun beden ve ruh sağlığının bozulması halinde cezanın artırılacağına ilişkin düzenleme kaldırılacak. Böylece mağdurlar bilirkişi raporları için tekrar tekrar travma yaşamayacak.
* Laf atma gibi bedene dokunmadan işlenen cinsel taciz suçunun cezası 3 ay ile 2 yıl, suçun çocuğa karşı işlenirse 6 ay ile 4 yıl arası olacak.  
* Elle taciz gibi sarkıntılık suçunda mağdur yetişkinse 2 ile 7 yıl, çocuk ise 4 ile 8 yıl arası ceza verilecek.
* Tecavüz suçunda mağdur yetişkinse ceza, 7 ile 12 yıldan 12 ile 20 yıla çıkarıldı. Çocuklara tecavüzün cezası ise 8 ile 15 yıl yerine 16 ile 20 yıl olacak. Suçun vasi, koruyucu aile, kayın hısımlığı, üvey baba, üvey ana, üvey evlat ya da kamu görevlisi tarafından işlenmesi, yurt ve pansiyon gibi yerlerde işlenmesi halinde ceza yarı oranında artırılacak.
* 15-18 yaş arasındaki gençlerle cebir, tehdit ve hile olmaksızın cinsel ilişkiye girilmesine verilecek ceza 6 aydan 2 yıla kadardı, 2 yıldan 5 yıla kadar artırılıyor. Suç şikayete bağlı olmaya devam edecek. Rızalarıyla birlikte olan 17 yaşındaki iki gençten biri diğeri hakkında şikayetçi olursa verilecek cezanın üst sınırı 5 yıl olabilecek, erteleme olanağı da olmayacak.
* Herhangi bir zorlama olmadan gerçekleşen ensest ilişkilere verilen ceza olağanüstü arttı. Suçun cezası 6 ay ile 2 yıl hapisten 6 ile 15 yıl hapse yükseltildi.
*  Cinsel istismar suçlarını işleyenlere çocuk ya da diğer mağdurun yaşadığı, ev, işyeri, mahalleye yaklaşmamak ya da ikamet etmeme cezası verilebilecek. Cinsel istismarda bulunan çocuklarla ilgili bir meslek icra etmemek, çocuklar ile bir araya olmayı gerektiren ortamda çalışmamak (okul, kantin, servis gibi) gibi cezalar da verilebilecek.
* Cinsel saldırı suçundan hapis cezasına mahkûm olanların, koşullu salıverilme süreleri 3'te 2'den, 4'te 3'e çıkartıldı. Böylece çocuklara karşı işlenen bir suçtan dolayı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar 30 yıl yerine 39 yıl, müebbet hapis cezası alanlar 24 yıl yerine 33 yıl hapiste kalacak. (bianet)

Bu haber 1310 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TÜRKİYE

MUT ÜLKÜ OCAKLARI'NDAN BAYRAK YÜRÜYÜŞÜ

MUT ÜLKÜ OCAKLARI'NDAN BAYRAK YÜRÜYÜŞÜ Ülkü Ocakları Mersin Mut İlçe Başkanlığı tarafından Bayrağa Saygı yürüyüşü düzenlendi

'DEFOL GİT!'

'DEFOL GİT!' Cumhurbaşkanı Gül de Soma'dan kovuldu
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi