MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Temmuz ayında kadınlar için kim ne söyledi, ne yaptı...

Temmuz ayında kadınlar için kim ne söyledi, ne yaptı...

Tarih 08 Ağustos 2014, 10:00 Editör sabahat

Temmuz'da erkek şiddetiyle mücadelede elde edilen kazanımlar, saldırganların aldığı cezalar ve örnek yargı kararları...

Temmuz ayında kadınlar için kim ne söyledi, ne yaptı...

Erdoğan: Erken evlenin çok seçici olmayın

Temmuz'da erkek şiddetiyle mücadelede elde edilen kazanımlar, saldırganların aldığı cezalar ve örnek yargı kararları...
bianet, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet konusunda sürdürülen mücadeledeki gelişmeler, saldırganlara verilen cezalar ve "olumlu" ve "olumsuz" yargı kararların çetelesini tutuyo.

* Kim ne dedi?

Ayşenur İslam: Koruma kararı altında öldürülen kadın yok

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Türkiye'de devlet koruması altında iken öldürülen kadın olmadığını iddia etti. Bir gazetecinin Çağlayan Adliyesi’nde korumasıyla öldürülen bir kadını hatırlatması üzerine İslam, ''Aile Bakanlığı'nın koruma altına aldığı bir kadın değildi. Emniyet güçlerinin kendisine verdiği bir korumayla beraber öldürülen bir kadın vardı. O farklı bir durum'' dedi.
bianet’in medyaya yansıyan haberlerden derlediği erkek şiddeti çetelesine göre, 2014’ün ilk altı ayında 11 kadın koruma tedbir kararlarına rağmen öldürüldü. 2013’te ise 10 kadın koruma tedbir kararları sürerken öldürülmüştü.

Erdoğan: Erken evlenin çok seçici olmayın

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kadın öğrencilere erkenden evlenmelerini ve çok seçici olmamalarını nasihat etti: “Evlilik olayını geri atmayın. Nasibinizi bulunca kararınızı veriniz. Çok seçici de olmayın. O zaman gülistandan boş çıkarsınız”.

Bülent Arınç: Kadın iffetli olacak, kahkaha atmayacak

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, son zamanlarda Türkiye 'de ahlaki bir çöküntünün yaşandığını söylerken “Kadın iffetli olacak. Mahrem- namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak. Bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak, iffetini koruyacaksın" dedi. Bülent Arınç bu açıklamanın ardından gelen eleştirilere şu cevabı verdi: “O konuşmamdan bir kısım alınmış. Sadece kadınlar kahkaha atmasın dediysem akıl dışı bir iş yapmışımdır. Ama orada ahlak kurallarıyla ilgili bir konuşma yaptım. Kocasını bırakıp tatile çıkanlar, direği gördüğünde dayanamayıp direğe çıkanlar... Böyle bir hayatın içinde siz olabilirsiniz, size kızmanın ötesinde acıyabilirim.”
* Gelişmeler

Süryani Kadın Merkezi açıldı

Süryanilerin yoğun olarak yaşadığı Mardin Midyat'ta Süryanilerin ilk Kadın Merkezi açıldı. Süryani Kadın Merkezi, dil ve din farkı nedeniyle diğer kadınlara kıyasla daha da içe kapatılan Süryani kadının toplumsal yapı içerisindeki konumunu güçlendirme ve görünürlüğünü arttırmayı hedefliyor.

Kadınlar Aile Bakanlığını işgal etti

Kadınlar İstanbul Cağaloğlu'ndaki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü binasını işgal etti; kadın cinayetlerini protesto etti.

Ev işçileri için kupon sistemi gündemde

Ev işçilerinin iş kazalarına karşı sigortalanması için kupon sistemi torba yasaya girdi. Buna göre ev sahipleri, ev işçisi çalıştırdığını internet üzerinden beyan edecek ve çalışanın maaşını kupon olarak verecek. Ev işçisi kuponu tahsil ederken bunun yüzde 2’si iş kazası primi olarak yatırılacak. Bu sistem ayda 10 günden fazla çalışan ev işçileri için geçerli olacak.

Cumhurbaşkanı adayları kadın örgütleriyle buluştu

KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) kadın örgütlerini cumhurbaşkanı adaylarıyla buluşturdu. AKP’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan KA.DER’in çağrısına yanıt vermedi. CHP ve MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu 17 Temmuz’da; HDP adayı Selahattin Demirtaş 25 Temmuz’da kadın örgütleriyle bir araya geldi.
Yargı

* Konya’da 20 ilkokul öğrencisine cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "çocuğun basit cinsel istismarı, kasten yaralama" suçlarından yargılanan sınıf öğretmeni H.A.  H.A, 85 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı.
* İstanbul’da trans kadın ǒyi öldüren ve trans kadın E.’yi yaralayan H.T. (18) hakkında İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan iddianamede, zanlı H.T.'nin "Kasten adam öldürme" suçundan müebbet hapis, "Kasten adam yaralama" ve "Ruhsatsız silah taşıma" suçlarından da 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması istendi. H.T.'nin suç tarihinde 18 yaşın altında olduğu kaydedilen iddianamede yaş indirimi istendi. Savcı Altmok, indirim sonrası H.T. hakkında 10 yıl 6 aydan 16 yıla kadar hapis cezasına hükmedilmesini istedi. İddianame, mahkeme tarafından kabul edildi.
* İzmir’de E.Y. (27) nişanlısı E.H.’nin (31) kendisini kıskançlık bahanesiyle sürekli rahatsız etmesi üzerine dava açtı. E.H.’nin eski nişanlısına 2 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verildi.
* Kocaeli’nde 19 Ocak 2013 tarihinde eski karısı Mehtap Bülbül'ü (25) öldüren tutuklu sanık V.C. Gebze 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 12'nci duruşmada ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti 'cinayet' suçundan sanık V.C.'yi önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Daha sonra bu ceza, sanığın karısını vurduktan sonra hastaneye götürdüğü gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çevrildi.
* Bursa’da girdiği evlerde çoğu küçük yaşta 13 kadın ve çocuğa cinsel tacizde bulunan, 5 ayrı cinsel istismar suçundan toplam 50 yıl hapse çarptırılan Y.Y.  cezası Yargıtay 14'üncü Ceza Dairesi tarafından onandı.
* Kayseri’de 2012 ve 2013 yıllarında M.T. kız kardeşleri P.T. ve F.T.’ye cinsel tacizde bulunmuştu. Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında Mahkeme Heyeti M.T.’ye kız kardeşi P.T'ye yönelik işlediği 'nitelikli cinsel saldırı suçundan 8 yıl, kız kardeşe işlediği gerekçesiyle artırım yapılarak 12 yıl, suçu işlediği o yıllarda sanığın 15-18 yaş aralığında olduğu için indirim yapılarak 8 yıl hapis cezası, P.T.'ye yönelik işlediği 'hürriyeti yoksun kılma' suçundan ise 2 yıl hapis cezası verdi. Sanığa, diğer mağdur kız kardeş F.T'ye yönelik işlediği 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan ise 12 yıl, yönelik işlediği 'hürriyeti yoksun kılma' suçundan da 3 yıl hapis cezası verildi. Sanık M.T'ye toplam 25 yıl hapis cezası verildi.
* Kocaeli’nde 19 Ocak 2013 tarihinde V.C. karısı Mehtap Bülbül’ü (25) öldürmüştü. Gebze 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 12. duruşmasında V.C. önce ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırıldı. Ceza daha sonra müebbet hapis cezasına çevrildi. V.C. karısını koruma kararının bittiği gün kaçırmış, iki gün sonra öldürmüştü.
* İstanbul’da karısı Pınar İkiz’i öldüren A.Ş. Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasında çarptırdı.
* Suriye'den iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen ve zihinsel engelli olduğu belirtilen 15 yaşındaki N.H.A.’ye zorla fuhuş yaptıran, işkence ve cinsel istismarda bulunduğu için gözaltına alınan sanıklar İ. K. (63) ve kadına şiddet uygulamakla suçlanan kızı A. K. (16) ve İ.K'ye sattığı ileri sürülen ticari taksi şoförü G.S. denetimli serbestlikle serbest bırakıldı.
* Eskişehir’de E.B. isimli kadın araç içinde sözlü cinsel tacizde bulunana Ü.N.’den şikayetçi olmuştu. Açılan davada Ü.N. 500 lira para cezasına çarptırılmış, ceza 5 yıllık denetimli serbestlik koşuluyla hükmün açıklanması geri bırakılmıştı. Mahkeme şikayetçi kadın E.B.’yi haksız tahrikle hakaret suçundan 500 lira para cezasına çarptırmış, beş yıllık erteleme kararı vermişti. E.B. bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne  (AYM) iki karar için de bireysel başvuruda bulundu. AYM kadının "tacizcinin aldığı cezanın ertelenerek tacizin cezasız bırakılmasının ve kendisine de hakaret suçundan ceza verilmesinin" hak ihlali olduğu yönündeki başvurusunu reddetti. AYM kararında, "Bireylerin cezai sorumluluğuna ilişkin hukuki sorunların incelenmesi AYM'nin görevleri arasında olmayıp, konu derece mahkemelerin takdirine bırakılmıştır. Yine bu bağlamda suçlu-suçsuz kararı vermek ya da daha hafif veya ağır ceza belirlemek de AYM'nin görevinde bulunmamaktadır" denildi. E.B.'nin uğradığı tacizin anayasanın 17/3. maddesinde düzenlenen, "Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tâbi tutulamaz" hükmü kapsamında değil, "kişilerin maddi ve manevi varlıklarının geliştirilmesini düzenleyen 17/1. maddesi" kapsamında değerlendirilmesi gerektiği savunuldu. AYM, E.B.'nin hakaret suçundan mahkum olmasının, "Adil yargılanma hakkının ihlali" olduğu iddiasına ilişkin olarak da AYM'nin bu konuda görevli olmadığı gerekçesiyle reddetti. * İstanbul’da 11 Mart 2014’te İstanbul Adalet Sarayı çıkışında annesi Halime Aslanı ve koruma polisi Emrah Taşdemir’i öldüren D.Z.’nin yargılanmasına 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.
* Oyuncu F.Ç.’nin gazeteci G.D.´yi evine götürdüğü ve boğazını sıkarak cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde cebir kullanarak cinsel saldırıda bulunmak ve nitelikli cinsel saldırı suçlarından 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Görülen davada F.Ç. beraat etti.
* Diyarbakır'da 2011 yılında kızı G.D.’ye (12)  cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan İ.D.'nin yargılanmasına 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Daha önce de diğer kızı S.D. ve gelinine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklanıp serbest bırakılan İ.D., duruşmaya tutuklu bulunduğu Van M Tipi Kapalı Cezaevi'nden SEGBİS sistemi ile katıldı.  Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, 12 yaşındaki mağdurun cinsel istismar eylemi nedeniyle ruh sağlığının bozulduğunu belirterek, sanığın 15 yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılmasını istedi.  Mahkeme heyeti sanık İ.D.'yi 15 yıl hapis cezasına mahkum etti. Sanığa verilen cezada indirim uygulanmadığı belirtildi.  
* Basketbolcu G.D. manken G.Ö.’ye tecavüz ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Karar 9 Haziran 2008 tarihinde Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tekrar görülmeye başlanan dava kırmızı bültenle aranan G.D.’nin yakalanmasını beklemek üzere davayı 6 Kasım'a erteledi.
* Diyarbakır’da geçen yıl yengesi Zeynep Taş'ı (33) öldüren ve hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılan K.T.’nin yargılanmasına devam edildi.  1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına mahkeme heyeti K.T.’yi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme kararından indirim yaparak sanığın tutumu ve fiilden sonraki davranışları gerekçesiyle cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi.
* Zonguldak’ta S.B. (43) evde kızı E.B.’ye (19) erkek arkadaşıyla birlikte olduğu için tokat attı. Kadının şikayetçi olması üzerine S.B. “alt soya karşı basit kasten yaralama” suçundan önce 3 bin 600 lira sonra tahrik indirimi uygulanarak 740 lira para cezasına çarptırıldı.
* İzmir’de 2011 yılında boşanmak isteyen ve polis koruması altındaki karısı Ferdane Çöl'ü (28) bıçaklayarak öldürdüğü için tutuklu yargılanan S.Ç.(32) ve azmettirici olmakla suçlanan 6 yakınının yargılanmasına İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Cumhuriyet Savcısı Fatih Genç, sanık S.Ç için hiçbir indirim uygulanmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Diğer sanıkların ise beraatını talep etti. Duruşma karar için Eylül ayına ertelendi.
* Adana’da 19 Nisan 2014’te yatağında uyuyan karısı Nazan Şimşek (45) ile kızı Ladin Şimşek’i (15) başına ateş ederek öldüren H.Ş.’nin(41)iki kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanmasına Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşma dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.
* Zonguldak’ta iki engelli kardeş cinsel tacize uğradığı iddiasıyla şikayetçi oldu. Kardeşlere taciz olayıyla akalası olduğu gerekçesiyle gözaltına alınanlar arasında cami imamı, emekli, işçi, esnaf ve yakın akrabalarından bir kişinin olduğu ileri sürüldü. Gözaltına alınan R.Ö., M.Ç., M.D., Ö.B., G.B., O.D., K.P., H.U., Y.A., H.A. ve M.A., Zonguldak Adliyesi´ne getirilmişti. Gözaltına alınan 5 kişi ve engelli kızların annesi çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken 6 kişi ise serbest bırakıldı.
* İstanbul’da Z.T. tarafından öldürülen ABD vatandaşı Sarai Sierra davasında, mahkeme heyeti gerekçeli kararını açıkladı. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan gerekçeli kararda, 'Sanığın, maktuleyi, cinsel saldırıda bulunmak eylemini engellemesi nedeniyle, cinsel saldırı suçunu işleyememekten duyduğu infial sonucu öldürdüğü anlaşılmaktadır. Sanık her ne kadar savunmasında maktuleye karşı cinsel saldırıda bulunmadığını, sadece öpmek istediğini ancak onun karşı koyması sonucu olayın meydana geldiğini bildirmiş ise de, sanık sonuç olarak cinsel istismar ya da saldırı olabilecek bir suçu işleyememekten duyduğu infial sonucu maktuleyi öldürdüğüne göre, sanığın eyleminin töre saikiyle adam öldürme' suçunu oluşturduğu kabul edilmiştir' denildi. 24 Haziran günü görülen karar duruşmasında, sanık Z.T., 'Kan gütme saikiyle kasten adam öldürmek' suçundan müebbet hapis ve 'cinsel saldırı' ve 'hırsızlık' suçlarından da toplam 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.
* Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi, "doğal olmayan yoldan yapılan cinsel davranışlarla" ilgili yazı, ses veya görüntüleri satanları ve bulunduranları cezalandıran kanun hükmünün iptal edilmesini istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu. Aydın'da "müstehcenlik" suçundan açılan bir davada hakim, sanığın savunmasında "doğal olmayan yoldan yapılan cinsel davranışlara" ilişkin ses, görüntü veya yazıları üreten, ülkeye sokan, satan, nakleden, depolayan veya bulunduranlara 1 yıldan 4 yıla kadar hapis ve 100 bin TL'ye kadar para cezası verilmesine ilişkin hükmün anayasaya aykırı olduğu yönündeki iddiasını ciddi buldu. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi, TCK'nm 226. maddesinin 4. fıkrasındaki "doğal olmayan yoldan" ifadesinin iptali için Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle AYM'ye başvurdu. AYM başvuruda bir eksiklik görmeyerek esastan incelemeye geçilmesine karar verdi.
* Adana’da Karataş Kadın Kapalı Cezaevi'nde cezaevi 2. Müdürü M.A.K.’nın mahkum G.A'ya (31) makamında cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla 14 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı. Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada M.A.K. kesin ve inandırıcı delil yetersizliğinden beraat etti.
* İzmit'te 2008 yılında M.K., oğlunun 13 yaşındaki baldızı S.O.'ya tecavüz etti. Olay sonrasında 2 Mayıs 2008 tarihinde tutuklanan M. K., 2 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 23 Haziran 2010 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken; çocuğa nitelikli cinsel istismarı suçlamasıyla Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. M.K.'nın dosyası Yargıtay'a gönderildi. Bu arada M.K.’nin karısı H.K. kocasının cezaevinden çıktıktan sonra kendisini öldürmekle tehdit ettiğini bu yüzden şikayetçi olduğunu söyledi. Gözaltına alınan M.K. ifadesinden sonra serbest bırakıldı. M.K.’nin dosyası dört yıldır Yargıtay’da bekliyor.
* Diyarbakır’da 2011 yılında F.A. kız arkadaşı H.Ş.’ye (17) tecavüz etmişti. H.Ş. daha sonra beş erkeğin daha tecavüzüne uğramıştı.  Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde altı kişi hakkında 15’er yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. Görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti, cinsel saldırı ve hürriyeti tehdit suçundan delil bulunmadığından 3 sanığın beraatına karar verirken, diğer sanıklara ise, cinsel saldırı ve hürriyeti tehdit suçundan önce 12’şer yıl ceza verdi. Mahkeme daha sonra sanıkların fiilden sonraki davranışlarını göz önünde bulundurarak, cezalarını 6 yıl 8 aya indirdi.
* İzmir’de 11 kız öğrenciye cinsel taciz ve istismar suçlamasıyla hakkında toplam 142 yıl hapis cezası istenen edebiyat öğretmeni O.O.Ö. (38), İzmir 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan son duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Mahkeme heyeti, sanığın sabit ikametgah sahibi oluşu, delillerin büyük oranda toplanmış bulunmasını dikkate alarak oy çokluğuyla tahliyesine karar verdi. Mahkeme Başkanı Hakim Kemal Göker, tutuklu kalması yönünde oy kullandı. O.O.Ö., aynı suçtan Akhisar'da yargılandığı ve 15 yıl ceza aldığı dosyası Yargıtay'da olduğu için cezaevinden çıkamadı.
* Eskişehir’de 2009 yılında güvenlik görevlisi Ü.Ş., aynı yerde güvenlik görevlisi K.H.’ye zorla sarılmış ve zorla öpmüştü. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı Ü.Ş. hakkında 'basit cinsel taciz' suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesi Ü.Ş.'nin basit cinsel saldırıdan 135 gün adli para cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme, bu cezanın 2 bin 700 TL olarak tahsil edilmesine hükmetti. Sanığın yerel mahkemenin kararını temyiz etmesi üzerine Yargıtay 14. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Bozma kararında, "Sanığın vücut dokunulmazlığını ihlal eden eyleminin, basit cinsel saldırı suçunu oluşturduğu gözetilmelidir" denildi. Yargıtay'ın kararının ardından Ü.Ş., 'cinsel saldırı' suçundan 2 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle yeniden yargılanacak.
* İstanbul’da geçen nisan ayında S.Ç. (42) karısı G.Ç.’yi üzerine benzin üzerine benzin dökerek yakmıştı. Tutuklu sanık S.Ç.’nin "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye teşebbüs" suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına Anadolu Adalet Sarayı 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Duruşma ertelendi.
* Samsun’da M.Ç. (48) sevgilisinin kızı B.D.’ye (14) tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanmıştı. Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, mahkemeye gelen raporda B.D.’nin olay nedeniyle beden ve ruh sağlığının bozulduğu belirtildi. Savcı, M.Ç.’nin tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti M.Ç.’nin tahliye talebini reddederek tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
* Samsun'da 2012 yılında hamile olan S.D.'yi (15) dövdükten sonra motosikletle ezdiği öne sürülen S.C. (19) hakkında Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde öldürmeye teşebbüs suçundan 24 yıl, 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde de cinsel istismardan 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Mahkeme S.D.'ye yapılan kemik testinde yaşının 15'ten büyük olduğunun tespit edilmesi, mahkeme kararıyla yaşının 17 olarak büyütülmesi ve şikâyetçi olmaması üzerine davayı düşürdü ve sanığı tahliye etti. S.C. öldürmeye teşebbüsten yargılandığı davada 4 yıl 2 ay hapis cezası almıştı.
* Adana’da 15 Şubat 2011'de aşçı O.T. (29)  eski karısı A.K.'nın (36) kendisinden şikayetçi olduğu için burnunu kırdıktan sonra, çantasını gasp etmişti.  O.T., 2 Temmuz 2013'de de A.K.’nın ailesinin evine molotofkokteyli attı. O.T. hakkında asliye ve sulh ceza mahkemelerine 'yaralama', tehdit' ve 'hakaret' suçlarından 5 ayrı dava açıldı. O.T.'yi 'gece vakti yağma', 'yaralama', 'hürriyetten yoksun kılma' ve 'tehdit' suçlarından toplam 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.
* Kayseri’de A.Ö.’nün kızı M.Ö.’ye cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada M.Ö. babasının baskılarından dolayı babasına iftira attığını söyledi. Mahkeme heyeti A.Ö.’yü tahliye etti. Duruşma evrakların tamamlanması için ertelendi.
 * Uşak’ta M.S. kendisinden ayrılan nişanlısı Ayşe Bulut’u öldürmesi ve annesi D.B.’yi ağır yaralaması üzerine Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada M.S. hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.  Mahkeme heyeti sanık M.S yi Ayşe Bulut’u öldürmesinden müebbet, annesi D.B.’yi yaralamaktan 13 yıl, trafiği tehlikeye sokmaktan da 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Adliye önünde açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Fatma Kurt platform olarak suçun tasarlanarak işlendiğini düşündüklerini, bununla ilgili de kararı temyize götürecekleri söyledi.
* İstanbul’da geçen Nisan ayında C.K. kızı B.K.’yi (16) dövmüş ve saçlarını kesip tuvalete kilitlemişti. B.K. olaydan hemen sonra köprüden atlayarak intihar etmiş, ağır yaralanmıştı. C.K. hakkında "Kötü muamele" suçundan 1 yıl hapis istemiyle sulh ceza mahkemesinde dava açıldı.
* Adana’da 25 Aralık 2013’te D.A.Ö. (25) karısı Halime Özdoğan’ı (25) barışmadığı için şalla boğarak öldürmüştü. Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan D.A.Ö. mahkemede "Porno sitesinde görüntüsünü görünce öldürdüm, çocuğumu aldırmıştı" demişti. D.A.Ö.’nün iddiaları üzerine yapılan inceleme sonucu hazırlanan raporda, öldürülen Halime Özdoğan'a hastanelerde çocukla ilgili bir işlem ya de tedavi yapılmadığı, porno sitesinde görüntüsünün de olmadığı belirtildi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.
* Diyarbakır’da dini nikahlı karısı Güldane Poçak'ı, 7'nci kattaki evlerinden atarak öldüren G.S. Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında "kasten öldürmek" suçundan müebbet, "tehdit" suçundan da 1 vıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
* İstanbul’da Ö.N. (18), sosyal medya üzerinden tanıştığı S.A.’ya (14) defalarca tecavüz etmiş, ardından fotoğraflarını çekerek tehdit etmişti. S.A.’nın şikayeti üzerine Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Ö.N. hakkında 'küçük yaşta çocuğa cinsel istismarda bulunmak' suçundan 8 yıldan 15 yıla, 'küçük çocuğu alıkoymak' suçundan da 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuklanan Ö.N., ifadesinde "Yaşını 16 zannediyordum. Her şey kendi rızasıyla oldu" dedi. Ö.N.’nin ifadesi üzerine Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 gün tutuklu kalan sanığı dosya üzerinden gerekçe göstermeden tahliye etti.
* Eskişehir’de İ.E. (31) annesi F.E.’yi (53) darp etti ve annesine hakaret etti. F.E.’nin şikayeti üzerine Eskişehir 1. Aile Mahkemesi’nde İ.E. hakkında aile büyüğüne hakaretten dava açıldı. Mahkeme İ.E.’ye altı boyunca F.E.’nin evine yaklaşmama kararı verdi.
*  Antalya’da G.Ö. sevgilisi Esma Ekinci’yi boğarak öldürmüş, cesedini parçalara ayırmıştı. Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada tutuklu sanık G.Ö 'Kasten adam öldürmek ve kişinin ölmesinden yararlanarak hırsızlık' suçlamasıyla müebbet hapis istemiyle yargılanmaya başladı.
* Samsun’da 2010 yılında M.M. (15),ağabeyi M.M.'nin elbiselerini değiştirirken odasına girdiğini ve kendisine elle tacizde bulunduğunu ileri sürerek şikâyetçi oldu. M.M. hakkında 21 yıl hapis istemiyle dava açıldı. M.M. 9 ay tutuklu kaldıktan sonra 'suç vasfının değişme ihtimali' üzerine tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Son duruşmada ise M.M. ifadelerini değiştirerek ağabeyinin uçucu madde bağımlısı olduğunu, tedavi edilmesini sağlamak için bu iftirayı attığını söyledi. Mahkeme M. M.'nin beraatine karar verdi.
* Aydın’da 5 ay önce dördüncü karısı Servet Değirmenci'yi (48) av tüfeğiyle öldüren M.D. (82) ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. M.D.’nin 1986'da ilk karısını yine av tüfeğiyle öldürdüğü ve cezaevinde yattığı ortaya çıktı.
* İzmir’de geçen yıl O.D. komşusu Zerrin Canol’u bıçaklayarak öldürmüştü. Karşıyaka Adliyesinde görülen dördüncü duruşmada O.D. akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etti. Mahkeme, İstanbul Adli Tıp kurumundan rapor alınmasına ve davanın 29 Eylül'e ertelenmesine karar verdi.
* Samsun'da kick boks kursuna giden D.A.'ya cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan temizlik işçisi E.Ö.’ye mahkeme (33) olay nedeniyle D.A.'nın ruh sağlığının bozulduğunu belirterek, hürriyetten yoksun bırakma ve cinsel saldırı suçlarından toplam 14,5 yıl hapis cezası verdi.
* Kocaeli’nde N.A. gelini R.’ye (18) iki yıldır cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. R. İki yıldır tacizlerin devam ettiğini, elinde görüntüler olduğunu söyleyerek şikayetçi oldu.
* Uşak’ta geçtiğimiz yıl Ekim ayında, M.G. eski karısı Sevim Gündoğdu’yu çalıştığı işyerinde bıçaklayarak öldürmüştü. Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Mahkeme heyeti, M.G.’nin akıl sağlığının tespiti için Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden istenen raporun geldiğini belirterek alınan rapora göre sanığın cezai ehliyetinin tam olduğunun bildirdi. Sanık M.G.’nin avukatının duruşmaya katılmaması üzerine dava 9 Eylül’e ertelendi.
* Tecavüz girişiminde bulunmakla yargılanan bir polis, tecavüze yeltendiği öne sürülen kadını “bana paralel yapı buldu” diyerek savcılığa başvurdu. Savcı yargılamanın devam ettiğini hatırlatarak, polisin şikâyetine takipsizlik verdi.
* Kayseri’de Ü.Ö. yeni tanıştığı B.Ü.’nin evine gelmiş evde kadına tecavüz etmiş, annesini ve B.Ü.’yü darp ve tehdit etmişti. Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde cinsel saldırı ve silahla yağma suçlarından yargılanan Ü.Ö.’nün tutukluluk halinin devamına karar verilerek duruşma ertelendi.
*  Gaziantep'te 18 Şubat'ta E.O. (32) sevgilisi trans kadın Sevda Başar’ı (28) öldürmüş sonra da cesedini gömmüştü. E.O cinayetten bir hafta sonra teslim olmuştu. Ömür boyu hapsi istenen E.O hakkında hazırlanan iddianame Gaziantep 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.
* Konya’da Ş.C. (19), babası B.A.C.’nin (46) kendisine tecavüz ettiğini, kız kardeşini de taciz ettiğini iddia etmesi üzerine tutuklanan B.A.C.’nin yargılanmasına başlandı. Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde nitelikli cinsel istismar, Şiddet kullanılarak, hayvanlarla, ölmüş insan bedeni üzerinde veya doğal olmayan yoldan yapılan cinsel davranışlara ilişkin yazı, ses veya görüntüleri içeren ürünleri üretmek, ülkeye sokmak, satışa arz etmek, depolamak, başkalarının kullanımına sunmak suçlarından B.A.C. hakkında dava açıldı. Duruşmada  ifadesini değiştiren   Ş.C.,  babasına iftira attığını belirtti. Soruşturma sırasında babasının kendisine taciz ettiğini öne süren F.N.C. ifadesini değiştirip,  babasına iftira attığını öne sürdü. Baro tarafından tayin edilen iki kız kardeşin avukatı Halise Küçük Gök de, iki kızın da baskı altında oldukları için mahkemede ifadelerini değiştirdiğini öne sürdü. Vicdanen rahatsız olduğunu belirten Gök, “Mağdurların duruşmadaki ifadelerinin baskı altında verildiği inancındayım. Çünkü soruşturma aşamasında olayı ayrıntılı olarak anlatmıştır. Bu nedenle her ne kadar müvekkilim şikayetçi değil ise de ben vicdanen rahatsız olduğum için sanıktan şikayetçiyim.”dedi. Mahkeme heyeti, iki kız kardeşin psikiyatrisi hekim olan bir hastaneye sevk edilerek ruh sağlıklarının bozulup bozulmadığı hususunda rapor alınması ve tanıkların dinlenilmesi için duruşmayı erteledi.    (Bianet)
Devamı Pazartesi

Bu haber 1012 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KADIN/SİYASET

HAKKIMIZ YÜZDE 50 HAKKIMIZI VERİN

HAKKIMIZ YÜZDE 50 HAKKIMIZI VERİN HAKKIMIZ YÜZDE 50 HAKKIMIZI VERİN

Haydi kadınlar siyaset okuluna

Haydi kadınlar siyaset okuluna KA.DER Mersin siyaset okulu başlıyor
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi