MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Sporda Cinsiyet Politikaları Konuşulacak

Sporda Cinsiyet Politikaları Konuşulacak

Tarih 03 Eylül 2014, 12:59 Editör Baki Uguz

Kadınların ve kız çocuklarının spor ve fiziksel aktiviteye katılımı konusunda çalışan 20 ülkeden araştırmacılar, Türkiye'nin spor alanında düzenlenen ilk toplumsal cinsiyet temalı sempozyumda bir araya geliyor.

Ankara, 4-5 Eylül tarihlerinde Uluslararası Toplumsal Cinsiyet ve Spor Sempozyumu’na ev sahipliği yapıyor.
Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (HUKSAM) ve Kadınlar İçin Spor ve Fiziksel Aktivite Derneği (KASFAD) işbirliğiyle düzenlenen sempozyum, Uluslararası Kız Çocukları ve Kadınlar İçin Beden Eğitimi ve Spor Derneği’nin (IAPESGW) ilk bölgesel sempozyumu olma özelliğini taşıyor.
Amacını “özellikle Ortadoğu ve Avrupa’da kadınların ve kız çocuklarının spor ve fiziksel aktiviteye katılımı konusunda çalışan araştırmacılar, uygulayıcılar ve politika yapıcılar arasında işbirliğini teşvik etmek” olarak açıklayan sempozyum, aynı zamanda Türkiye’de de spor alanında düzenlenen toplumsal cinsiyet temalı ilk sempozyum.
Kanada, Nijerya, İran, Gana, Endonezya, Yunanistan, Brezilya, Venezuela gibi yirmiyi aşkın ülkeden bilim insanının katılımıyla gerçekleştirilecek sempozyumun ana konuları arasında spora katılım ve toplumsal cinsiyet politikaları; din, etnisite, farklılık ve spor; liderlik ve spor; beden eğitimi ve toplumsal cinsiyet eşitliği; kadın sağlığı ve fiziksel aktivite; kadınların ve kız çocuklarının spora katılımında güvenlik ve dâhil etme yer alıyor.
Oldukça kapsamlı bir bilimsel programa sahip olan Uluslararası Toplumsal Cinsiyet ve Spor Sempozyumu, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü içerisindeki Mehmet Akif Ersoy Salonu’nda gerçekleştiriliyor.
Sempozyumun ilk günü olan 4 Eylül Perşembe günü 19:00’da Beyaz Ev Restoran’da düzenlenecek gala yemeğinin ardından sanatçı Aysun Töngür’ün vereceği “Kadın Hikayeleri ve Melodileri” temalı konser de izlenebilir.
Katılım koşulları ve kayıt için Sempozyum Sekreteri Pınar Öztürk’ten (pinarozturk@hacettepe.edu.tr) bilgi alabilirsiniz. (bianet)

Bu haber 1071 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KADIN/SPOR

KADINLAR BEŞ İLDE AYNI ANDA SPOR YAPTI

KADINLAR BEŞ İLDE AYNI ANDA SPOR YAPTI Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından b-fit Kadınların Spor ve Yaşam Merkezi'nin desteğiyle 5 ilde gerçekleşt...

KADINLARIN YENİ GÖZDESİ AİKİDO

KADINLARIN YENİ GÖZDESİ AİKİDO Hem bir spor hem de bir sanat olarak dikkat çeken Aikido; formda kalmak, duruşunu düzeltmek, kendini huzurlu ve güv...
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi