MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kadınlarımız meme kanseri konusunda daha bilinçli olmalı

Kadınlarımız meme kanseri konusunda daha bilinçli olmalı

Tarih 03 Ekim 2014, 15:29 Editör Baki Uguz

Kadınlarımız meme kanseri konusunda daha bilinçli olmalı

Nevşehir’de “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” etkinlikleri kapsamında düzenlenen toplantıya katılan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Meme kanserinde erken teşhis çok önemli. Kadınlarımız bu konuda daha bilinçli olmalılar” dedi.
Şahin, Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu’nun da katıldığı programa eşlik etti.
Sare Davutoğlu, ilk şehir dışı etkinliği çerçevesinde Nevşehir'e getirilen 36 dijital mamografi cihazı ile 19 CR cihazının açılışını gerçekleştirdi.
Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanlığı tarafından meme kanserine dikkat çekmek için düzenlenen ve bu yıl Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'nun da katılımıyla Nevşehir'de gerçekleştirilen “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” etkinlikleri çerçevesinde konferans düzenlendi. Şahin, konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kanser ile mücadelede en önemli mücadelenin meme kanseriyle olduğuna vurgu yaparak, “Aslında toplumun yaşadığı hastalıkların bir sonuç olduğunu, bu sonuca ulaşmak için koruyucu ve önleyici tedbirler almamız gerektiğini biliyoruz. Bu işin sonucunun ve maliyetinin çok daha kolay olduğunu da görüyoruz. Mesela burada, ikisinin birleşmesinde. Topyekun mücadelede. Kadınlarımız da bu konu üzerinde bilinçlenmeliler. Sağlık Bakanlığımızın ve bizlerin çalışmalarına rağmen istediğimiz sonucu almamızın nedeni koruyucu önleyici tedbirlerin olmamasıdır” diye konuştu.
Yola çıkarken önce insan dediklerini anımsatan Şahin, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın dedik. Önce insanın yaşam, eğitim ve temel haklarını gördük. Kadın erkek hiçbir ayrımcılık yapmadan insanlara fırsat eşitliği verdik. Bu yüzden 12 yılımız dolu dolu geçti. Sağlıkta dönüşüm en temel dönüşümdür. Burada en önemli pozitif ayrımcılıkta kadınlarımıza ve çocuklarımıza verildi. Mutlaka farkındalığın artması gerekiyor. Bu bilincin yükselmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bütün fırsatlar elimizdedir. Yeni araştırmaların bize önemli bir faktör olarak olduğunu görüyoruz. Bu işin maliyetinin de sonuçtan daha ucuz olduğunu düşünüyoruz. Koruyucu ve önleyici sisteme mutlaka inanmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.
12 yıllık Ankara tecrübesinin ardından Gaziantep’e döndüğünde sağlık alanında ilk olarak meme kanseri üzerinde çalışmaların hızlanması olduğunu dile getiren Fatma Şahin, “Kadınlarımızın çekindiğini gördük ama bu işin başında inanan birilerinin olduğunu görünce sonuçlarının hızlı bir şekilde değiştiğini gördük. 76 milyonun sağlığı toplum sağlığından geçiyor. Gücümüzü birleştirip koordine olacağız ve erken teşhisin hayat kurtardığını görüyoruz" ifadesini kullandı.
Nevşehir Devlet Hastanesi Seminer Salonu'nda düzenlenen seminere, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, KETEM'de tedavi gören hastalar, meme kanseri tedavisi gören hastalar ve vatandaşlar katıldı. İHA

Bu haber 909 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KADIN SAĞLIĞI

DEPRESYON KADINLARDA DAHA YAYGIN

DEPRESYON KADINLARDA DAHA YAYGIN DEPRESYON KADINLARDA DAHA YAYGIN

HER KANAMA KANSER RİSKİ TAŞIMAZ

HER KANAMA KANSER RİSKİ TAŞIMAZ HER KANAMA KANSER RİSKİ TAŞIMAZ
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi