MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

HER KANAMA KANSER RİSKİ TAŞIMAZ

HER KANAMA KANSER RİSKİ TAŞIMAZ

Tarih 26 Ocak 2015, 12:11 Editör Baki Uguz

HER KANAMA KANSER RİSKİ TAŞIMAZ

Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr.Gürhan Poçan, rahim kanserinin yüzde 80 oranında menopoz sonrası dönemde geliştiği ve kanamalarla kendini gösterdiğini belirterek, kadınların menopoz döneminden itibaren düzenli olarak muayeneyi sürdürmesi gerektiğini bildirdi.
Kadınlarda ‘Perimenopoz’ denilen geçiş döneminin sonundaki kanama şikayetlerinin mutlaka aydınlatılması gerektiğini belirten Dr. Gürhan Poçan, “Ancak her kanama da sanki kanser habercisiymiş gibi endişe yaratmamalı. Bu şikayetlerle gelen hastaların ancak yüzde 10’unda kanser ortaya çıkmaktadır” dedi.

HORMONAL DENGE DEĞİŞİYOR


Uzman Dr. Gürhan Poçan, menopozun, kadın yaşamının doğurganlık dönemi ile yaşlılık dönemi arasında yer alan, yumurtalıklardaki yapısal ve işlevsel değişimlere bağlı olarak hormonal dengenin değişmesi sonucu ortaya çıkan belirtiler ile karakterize bir dönem olduğunu vurguladı. Poçan, 40 yaş civarında düzenli yumurtlamaların bozulması ile başlayan dönemin, menopozdan sonraki belli bir süreyi de içine alarak 65 yaşına kadar devam ettiğini kaydetti.

TÜRK KADINI ERKEN GİRİYOR


Menopozun dünya genelinde eski çağlardan beri görülme yaşının ırksal özellikler ve çevresel faktörler ile değişmediğini ve menopoz döneminin dünya genelindeki ortalamasının 50-52 yaş aralığı olduğunu dile getiren Poçan, “Türk kadınında ise menopoz yaşının 46-48 yaş aralığında olduğu bilinmektedir. Doğal menopozların yüzde 1-4 kadarı 40 yaşın altında ortaya çıkar. ‘Erken menopoz’ adı verilen bu durumun nedeni hakkında henüz kesin bir sonuca varılmamakla birlikte, genetik faktörler ve enfeksiyonlar sorumlu tutulmaktadır” dedi.

MENOPOZ BİR HASTALIK DEĞİL


“Ateş basması” olarak ifade edilen sıcaklama hissinin yoğun yaşandığı menopoz döneminin bir hastalık olmadığını ifade eden Uzman Dr. Gürhan Poçan, “Bu şikayetler nedeniyle yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen menopoz dönemi, bu yönüyle tedavi edilmesi gereken bir süreçtir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde kadınların beklenen yaşam süreleri artmakta, dolayısıyla menopoz sonrası dönemde geçirdikleri yıllar giderek uzamaktadır” diye konuştu.

KANAMALAR AYDINLATILMALI


Menopozal dönemdeki bir kadının düzenli aralıklarla muayene yapması gerektiğini söyleyen Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Bölümü Uzmanı Dr.Gürhan Poçan, şöyle konuştu:
“Menopoz sonrası kanama şikayeti mutlaka aydınlatılması gereken bir problemdir. Rahim kanserlerinin yüzde 80’i menopoz sonrası dönemde gelişir ve vajinal kanamayla kendini gösterir. Menopoz sonrası kanama şikayeti ile gelen hastaların yaklaşık yüzde 10’unda rahim kanseri ortaya çıkmaktadır. Kanamaların yüzde 90’ı iyi huylu nedenlerdendir ve anormal kanaması olan kadınlar her kanamanın kanser anlamına gelmediğini bilmeleri gerekir.”

Bu haber 1697 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KADIN SAĞLIĞI

DEPRESYON KADINLARDA DAHA YAYGIN

DEPRESYON KADINLARDA DAHA YAYGIN DEPRESYON KADINLARDA DAHA YAYGIN

Kansızlık, gebeliği riskli hale getiriyor

Kansızlık, gebeliği riskli hale getiriyor Kansızlık, gebeliği riskli hale getiriyor
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi