MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

GİŞKAD'DAN MUHTEŞEM PROJE: 'ALIN TERİ GÖZ NURU'

GİŞKAD'DAN MUHTEŞEM PROJE: 'ALIN TERİ GÖZ NURU'

Tarih 08 Mart 2015, 20:00 Editör Baki Uguz

GİŞKAD'DAN MUHTEŞEM PROJE: 'ALIN TERİ GÖZ NURU'

3,5 ayda  424 saatlik eğitimle 30 kadına mesleki eğitim ve istihdam sağlanacak
 
Kısa adı GİŞKAD olan Girişimci İş Kadınları Derneği, Meslek Edindirme Kursu çerçevesinde İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın destekleri ile yürüttüğü ‘Alın teri göz nuru’ Projesi büyük ilgi görüyor.
GİŞKAD Yönetim Kurulu Başkanı Müge Sungur Enön konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ilk projeleri olan kadına mesleki eğitim ve istihdam sağlayan ‘Alın teri Göz Nuru’ isimli projelerini anlattı.
Hedeflerinin 3,5 ayda  424 saatlik eğitimle 30 kadına mesleki eğitim ve istihdam sağlamak olduğunu vurgulayan Enön: “Kadınlarımıza Giyim Üretim Teknolojisi Eğitimi verilmektedir. Çalışacakları yerler belli. Terzi olmayacaklar, statüleri Halk Eğitim Modüllerine göre kalfalık düzeyinde. Kadınlara her gün eğitime geldikleri için 20 lira harcırah ödeniyor. 15 kişi sabah 15 kişi  öğlenden sonra eğitim alıyor.
Proje nedeniyle alınan makinalar demirbaş olacak. Eğitimler devam edecek. Eğitim alan kadınlardan bir kaçı gelecek eğitimlerde çalışacaklar. Proje sonlandıktan sonrada makineler kadınlara hizmet etmeye devam edecek. Eğitim alan kadınlar arasında dezavantajlı olanlarda var, üniversite mezunu kadınlarda var. 18-40 yaş arası kadınlar eğitim alıyor. Kadınlar ’40 yaşına geldim ilk kez kendimi mutlu hissediyorum’ diyor” dedi.

GİRİŞİMCİLİK SEMİNERLERİNİ ÖNEMSİYORUZ

Eğiticilerin Halk Eğitim Merkezi Giyim El Sanatları Bölümü Hocaları Gülten Çavuş ve Jale Alpkaya olduğunu belirten Başkan Müge Sungur Enön: “Ayrıca kadınlarla ve zaman zaman çocuklarıyla ilgilenen Davranış Bilimi Uzmanı Ebru İlgürgen de gönüllü olarak projemizde çalışıyor. Gelişme sorunları olan kursiyer çocuklarına psikolojik destek ve oyun terapisi uyguluyor.
Terapi öncesi mutsuzluk çizen çocuklar trapi sonrası mutlu resimler çizdiler. Kurs süresinde bazı konularda eğitim ihtiyacı doğdu. Sağlık, hukuk, kişisel gelişim ve girişimcilik konularında ihtiyaca cevap verecek eğitimlere de yer vereceğiz. Kursiyerlerden girişimcilik noktasında iki kadında ışık görüldü. Kadınlar paraları olsa bile özgüven sorunu nedeniyle girişimcilik noktasında sıkıntı yaşıyor. Girişimcilik seminerlerini bu açıdan çok önemsiyoruz. Halihazırda üretici pazarında çanta satan kadınlar var. Kadınlar para kazanmanın ayıp olmadığına inanmaya başladılar” şeklinde konuştu.
GİŞKAD Yönetim Kurulu Başkanı Müge Sungur Enön, misyon ve vizyonlarına uygun olarak girişimci iş kadını yetiştirme ve kadınların istihdama katkılarını arttırmak amacıyla daha fazla çalışacaklarını belirtti.

 

Bu haber 2465 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KADIN/EKONOMİ

Meslek Liseleri 'Kadın İşi - Erkek İşi' Klişesini Aşamıyor

Meslek Liseleri 'Kadın İşi - Erkek İşi' Klişesini Aşamıyor Meslek Liseleri 'Kadın İşi - Erkek İşi' Klişesini Aşamıyor

KADIN İSTİHDAMINDA SONDAN BİRİNCİYİZ!

KADIN İSTİHDAMINDA SONDAN BİRİNCİYİZ! KADIN İSTİHDAMINDA SONDAN BİRİNCİYİZ!
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi