MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

GÜNEBAKANLAR OLARAK GÜNE BAKMAK

GÜNEBAKANLAR OLARAK GÜNE BAKMAK

Tarih 08 Mart 2015, 20:03 Editör Baki Uguz

GÜNEBAKANLAR OLARAK GÜNE BAKMAK

“Bedenlerimizi, ruhlarımızı kandan ve şiddetten kurtarıp, yüzümüzü gökyüzüne çevirecek dünyalar …’’

    2014 yılı 8 Martı için yazdığımız yazıya böyle başlamıştık.

    Bugün 8 Mart 2015. Ne zaman umutla güneşe dönsek yüzümüzü; beynimize, ruhumuza, gündemimize kocaman bir acı düşüyor erkeklik elinden. Özgecan Aslan’ın katledilmesi ve ardı arkası kesilmeyen kadın kıyımları, hayatımızın normalleşmesini engelliyor. Ruhlarımız karanlıklara gömülüyor, yaşama sevincimizin yerini öfke ve isyan alıyor.

    Öfkemiz, isyan ve güvensizliğimiz erkek egemen sisteme ve sistemi besleyen her şeye. Yıllardır devlete taleplerimizi iletiyoruz,  aldırmıyorlar.
Bunu biliyoruz, ancak  bizim nasıl yaşamak istediğimizi, acaba en yakınımızdaki erkekler biliyor mu, bizi duyuyorlar mı?...
Kemikleşmiş bir “egemen erkek” algısının bizi acıttığını, başka erkekliğin de mümkün olduğunu, ayrımcı olmayan, daha adil, eşitlikçi bir yaşamın olabileceğini anlatabiliyor muyuz en yakınımızdakilere...
Ama anlatmak zorundayız, anlatacağız. Kadın ve erkek arasındaki eşitsizliğin kabulü ile adaletin çiğnendiğini, bu yüzden her yere adaletsizliğin yayıldığını, insanlığın tarihinin kirlendiğini...  
        Bu sistemden beslenen erkeklerin; her gün onlarca taciz, tecavüz, ensest ve cinayet suçları işlerken ahlakları sorgulanmadı, onlar mağdurları kadar yargılanmadı. Çıkarılan kanunlar suçlu erkeği ortalığa salarak, kadınının mağduriyetini daha da arttırdı, suçluyu arsızlaştırdı.

    Ey erkekler!
    Erki ve erkekliği sorgulamak zorundasınız. Doğa ve kadına hükmetme üzerine kurulu bu sistemin yaşamı zehirlediğini görün, erkeklik kültürünü reddederek şiddetinizden arının ki; taciz, tecavüz, ensest, cinayet sizinle özdeşleşmesin. Aksi halde en yakınınızdaki kadınlar da dahil, size baktığımızda gözlerimizde göreceğiniz sıcaklık ve sevecenlik olmayacak, sadece ''size güvenmeyen, kuşku dolu bakışlar'' olacaktır. Biz mutsuz olursak, sizler de mutsuz olursunuz.              

    Bizim kararımız net. Suçlarınızdan korunmak için bedenimizi, beynimizi, ruhumuzu örtmeyeceğiz.
Gerçek olanı, adil olanı savunacağız. Kadın cinayetlerinin ve erkek şiddetinin önlendiği bir dünya için her zaman her yerdeyiz. Geleceği biz kurgulayacağız. Günebakan Kadın Derneği olarak bu iddialar için varız. Hedeflerimize ulaşmakta ısrarcıyız. Kadına yönelen bu şiddet ve adaletsizlikten rahatsız tüm kadınlarla dayanışarak çoğalıyoruz.

    Sevgili Kadınlar,
    Her birimizin fikri, emeği ve katılımı çok önemli. Biliyoruz ki, “Biz değişmezsek olmaz, biz katılmazsak gerçekleşmez’’. Biz değişince dünya değişir. Bizler mağdur olmaktan çok sıkıldık.  Mersin'de bu amaç için gönüllü çalışan kadın derneklerinden bir tanesi de Günebakan Kadın Derneği. Yirmi kadar kadın, bir arada yaptığımız ''kadın sorunlarına  dair sohbetler'' sonucunda birlikte çalışmayı hedefleyerek derneğimizi kurduk. Çoğumuz çalışan kadınlarız,  buna rağmen gönüllü olarak derneğimizde de çalışıyoruz. Hayatımızda eve, işe, arkadaş toplantılarına ve eğlenceye nasıl yer ayırıyorsak, gönüllü çalışmalarımıza da yer açıyoruz. Gönüllülük de hayatımızın bir parçası. Birlikte olunca öğrenmelerimiz daha kolay, dönüşümlerimiz daha güzel oluyor. Biz birbirimizden güç alıyor, birbirimize güç veriyoruz.

    ''Neden?'' diye soruyor, yaptığımız çalışmalarda kadınlar. Çünkü diyoruz, toplumsal adalet sağlanmadığında en çok  biz kadınlar ve çocuklar haksızlık ve şiddete maruz kalıyoruz. Toplumda, farklılıkların kabulüne dayanan eşitlik sağlanmadığında yine en büyük acıları ve sorunları bizler yaşıyoruz. Cinsiyet ayrımcılığı, her türlü ayrımcılığı üretiyor, sonucunda oluşan savaşlar, yoksulluk, açlık en çok kadınları eziyor. Kadının sorunu toplumsal hale gelmişken bireysel kurtulmuşluk olamıyor. Dünyayı erkekler yönetiyor ve sorunlarını boylu boyunca en fazlasıyla bizler yaşıyoruz. Dünya nüfusunun yarısı kadın olduğuna göre ''nasıl yaşayacağımız'' konusunda söz hakkımız var ve bu hakkı kullanıyoruz. Talep edip, bekleyen vatandaş konumundan çıktık. Her yeri, sokakları da meydanları da ''yaşanılır bir dünya '' için kullanacağız. Kullanmadığımızda, yakınmakla bir şey elde edilemeyeceğini hepimiz yaşayarak öğrendik çoktan.

    Kısaca gönüllü çalışmak, toplumsal dönüşüme katkıda bulunmak aslında  kendi kurtuluşumuz içindir. Evimizde de, iş yerimizde de, sosyal ortamlarda da ikincil cins muamelesi görmemek için… Emeğimizin değersizleştirilmesine karşı çıkmak, üretkenliğimizi köreltmemek için… Ezme-ezilme ilişkilerini ortadan kaldırmak, dişil güçlerimize sahip çıkarak, ''mutlu kadınlar'' olmak için gönüllüyüz. Yüzyıllardır yaşanan bu olumsuzlukları ‘biz nasıl değiştireceğiz, ömrümüz yetmez’ diyebilirsiniz. Çok uzağa değil, anneannelerimizin hayatına bakalım. Aynı mı yaşıyoruz her şeyi? Hayır. Demek ki çok şey değişmiş, yeterli olmasa da. Ama buradan çıkaracağımız bir ders var. Hayat değişiyor. Çünkü değişim zorunlu. Biz de bu değişime yön vereceğiz, bizden önceki kadınların yaptığı gibi.

    Aldığımız haklar hiçbir zaman ama hiçbir zaman erkekler tarafından verilmedi. Kadınların mücadelesi hep vardı ve sonucunda haklarımızı kabul etmek zorunda kaldılar. Ancak tarihi de erkekler yazdığı için kadınların mücadelesi ve başarıları yazılmadı. Kadınlar görülmedi. Biz kadınlar da kendi tarihimizden habersiz bırakıldık. Günümüzde kadınların gizlenen tarihini açığa çıkaran çalışmalar hızla yapılıyor ve erkeklerin tarihi ,nasıl da kendileri ve iktidarları çıkarına  tahrip ettikleri gözler önüne seriliyor. Bugün olumlu sonuçlarını yaşadığımız bu  kazanımlar için bize güç veren o yılmamış kadınlara teşekkürlerimizi, aldığımız mirasları bizden sonraki kadınlara aktararak bildireceğiz.

GÜNEBAKAN KADIN DERNEĞİ

Bu haber 2438 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KADIN YAŞAM

KADIN VE GENÇLİK MECLİSİ ÇOCUK YUVASINI GEZDİ

KADIN VE GENÇLİK MECLİSİ ÇOCUK YUVASINI GEZDİ KADIN VE GENÇLİK MECLİSİ ÇOCUK YUVASINI GEZDİ

Boşanmaya karşı kitap yazdı

Boşanmaya karşı kitap yazdı Boşanmaya karşı kitap yazdı
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi