MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

DEPRESYON KADINLARDA DAHA YAYGIN

DEPRESYON KADINLARDA DAHA YAYGIN

Tarih 22 Aralık 2015, 15:54 Editör Baki Uguz

DEPRESYON KADINLARDA DAHA YAYGIN

Psikolog Barış Gürkaş, kadın ve erkek depresyonunun birbirinden çok farklı olduğunu söyledi.
Kadınlar ve erkekler arasında pek çok fiziksel ve duygusal farklılıklar olduğunu anlatan Psikolog Barış Gürkaş, “Konu depresyon olunca ise bu farklılıklar büyük önem kazanıyor. Cinsiyet farklılıklarını bu rahatsızlıkla birlikte anlamak en etkili tedaviyi bulmak için anahtar rol oynamaktadır. Bu durum psikolog desteği almanın da cinsiyete göre farklılaştığını bize göstermektedir” dedi.
Psikolog Barış Gürkaş, depresyon konusunda hem kadınlar hem erkekler için en yaygın farklılıklardan bazılarını şöyle aktardı;
 “Kadınlar ergenliğin başından yetişkinliğe kadar erkeklerin yaşadığının iki katı kadar depresyon yaşarlar. Dünyadaki tüm kadınların yüzde 21,3’ü hayat boyu majör depresif bozukluk tekrarı yaşarken, erkeklerde bu oran yalnızca yüzde 12,7’dir.
Mevcut durumda kadınların depresyona neden erkeklerden daha fazla maruz kaldığını açıklayan sağlam bir kanıt yok. Yine de depresyonun ciddi ölçüde genetik faktörlere, kimyasal yapıya, sosyal statüye, ilişkilere ve hayattaki acımasız olaylara bağlı olduğu sonucuna varılabilir.

KADINLARIN BAZI ŞEYLERİ İÇİNE ATMASI DAHA OLASIDIR


Kadınlar depresyonla başa çıkarken, duygularını içine atmaya ve duyguları üzerine derinlemesine düşünmeye eğilimlidirler. Duygularına karşı, negatif hisleri ve davranışları hakkında tekrar ve tekrar düşünmeye karşı, negatif iç konuşmayla ilgilenmeye karşı, sebepsiz yere ağlamaya karşı ve sık sık kendilerini suçlamaya daha duyarlı hale gelirler. Bu tip bir başa çıkma çabası sıklıkla semptomları daha da kötü hale getirir ve majör depresif bozukluk duygularında daha derin bir düşüşle sonuçlanır.

ERKEKLERİN İLAÇ KULLANIMINI SUİİSTİMAL ETMELERİ DAHA OLASIDIR


Erkekler çoğunlukla bağımlılıklarını dışa vurarak onlarla baş ederler. Bu kendi kendine ilaç tedavisi uygulama girişimiyle alkolün ve diğer maddelerin kötüye kullanımını içerebilir. Depresyon sıklıkla maddeyi kötüye kullanma bağımlılığıyla teşvik edilir. Alkol ve maddeyi kötüye kullanan kişilerde depresyon çok yaygın bir semptom olarak kendini gösterir ve hem bağımlılık hem de depresyondan mustarip insanlarda her sorun için ayrı tedavi uygulamak önemlidir.

STRESLİ OLAYLAR SIKLIKLA KADINLARDA DEPRESYONA YOL AÇAR


Kadınlar çok stresli bir olay yaşadıklarında, genelde bununla baş ederken erkeklere göre daha zor zamanlar geçirirler ve bu da onları depresif olma durumuna iter. Bir aile üyesinin ölümü, travmatik bir kaza, işini kaybetme, zor bir ilişki ve diğer travmatik olaylar sonucu yaşadıkları duyguların saldırısına uğrarlar ve bu durum kadınların negatif tepkiler vermesine yol açar ve bu durum da sıklıkla majör depresif bozuklukla sonuçlanır.

ERKEKLER GENELDE SEMPTOMLARI SAKLAMAK KONUSUNDA DAHA İYİDİR


Kadınlardaki depresyon semptom ve işaretlerini ayırt etmek genellikle erkeklere göre daha kolaydır. Bu nedenle, kadınların istatistiklerde üst sıralarda olmasının nedeni olacak şekilde kadınlara erkeklere oranla daha çok depresyon tanısı konulmaktadır. Asıl fark erkekler duyguları hakkında ser verip sır vermemeye eğilimli olup işaretleri göz ardı etmeyi daha kolay bulurken kadınların duygularını seslendirmeye ve tedavi arayışında daha etkin olmaya eğilimli olmasıdır.

KADINLAR VE ERKEKLER PSİKİYATRİ VE PSİKOLOG DESTEĞİNE FARKLI YANIT VERİYOR


Kadınların da erkeklerin de depresyonun üstesinden gelebilmesi için sürekli yeni ilaçlar geliştiriliyor. Cinsiyet faktörünün antidepresan tedavisine yanıt vermede etkisine bakıldığındaysa kadınların tedaviye açık ara daha iyi yanıt verdiği ortaya çıkmıştır.
Kadınların yeni ilaçlara daha olumlu yanıt vermeye eğilimli olduğu gerçeğinin yanında kadınlar tedavi olmaya da daha isteklidirler. Erkeklerse daha çok bir problem olduğunu inkâr etmeye ve tedaviden kaçınmaya meyillidirler. Bu sebeple de ne bir psikolog desteği almak isterler ne de ilaç desteği.
Depresyon tedavisinde cinsiyet farklılıkları konusu kadınlarda ve erkeklerde depresyona nasıl tanı koyulacağını ve depresyonun nasıl tedavi edileceğini anlamak açısından büyük önem arz ediyor.
Doğru tedaviyle, iyi bir psikolog desteğiyle depresyon yönetilebilir ve depresyon teşhisi koyulan kişiler hastalığın en kötü etkilerinden korunmuş olur.” İHA

Bu haber 2120 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KADIN SAĞLIĞI

HER KANAMA KANSER RİSKİ TAŞIMAZ

HER KANAMA KANSER RİSKİ TAŞIMAZ HER KANAMA KANSER RİSKİ TAŞIMAZ

Kansızlık, gebeliği riskli hale getiriyor

Kansızlık, gebeliği riskli hale getiriyor Kansızlık, gebeliği riskli hale getiriyor
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi