MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

'Eşekten düşenin halinden, eşekten düşen anlar!'

'Eşekten düşenin halinden, eşekten düşen anlar!'

Tarih 08 Mart 2016, 19:40 Editör Baki Uguz

'Eşekten düşenin halinden, eşekten düşen anlar!'

* Mersin Kadın Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı Zeliha Akkuş, kadınların pozitif ayrımcılık istediğini belirterek, “Mersinimizden 1 kadın vekilimiz dahi yok. Kadınlarımız kendilerini kadın vekillerin temsil etmesini istiyor. Çünkü eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlar.” dedi.

BAKİ UGUZ/
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla TRT Çukurova Radyosu’nda canlı yayın konuğu olan Zeliha Akkuş, kadınların siyasal temsil anlamında pozitif ayrımcılık istediğini vurgulayarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gittiklerinde kendi sorunlarıyla ilgilenecek kadın milletvekilinin olmamasının sorun teşkil ettiğini kaydetti. “Örneğin biz Mersin’den 3 otobüs kadın toplandık Meclis’e sorunlarımızı aktarmaya gittiğimizde, kadın bir milletvekilimiz olmadığı için, kadınlarla ilgili önerge veren vekil peşine düşüyoruz. Kesinlikle kadın vekilimiz olmalı. Çünkü eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlar.” diye konuştu.
Programda Mersin Kadın Gazetesi’ni çıkarmaya nasıl karar verdiğini anlatan Akkuş, bu kararı, okuduğu bir haber üzerine aldığını belirterek şunları aktardı:  
“2010 yılının 1 Ocak günü, 30 yıllık deneyimden gelen o birikimlerin artık medyada yer alması gerektiğine karar verdik. Bu kararı, çok garip bir şekilde ve çok basit bir şekilde aldım. Yerel gazetenin birinde bir haber yayınlandı. Habere göre, amcanın biri hanımını bastonuyla öldürmüştü ve de haber şu şekilde veriliyordu: ‘Kadının çenesi susmadı, amca vurdu kadın öldü.’ Yani kadın hem ölümü hak etti, amca vurdu öldürdü, amca hiç suçlu değil! Kadın kendiliğinden ölüverdi! Bu haberi okuduğumda bir dakika dedim, bir şey değişecek kadın hareketinde. Bu değişim dille başlamalı, medyayla başlamalı dedim. İşte o günden itibaren Mersin Kadın Gazetesi büyük özverilerle yayın hayatına başladı.”
Gazetelerini asıl değerli kılan şeyin, Mersin’deki bütün kadınların gönüllü muhabirleri olması olduğunu belirten Akkuş, “Örneğin Çavak köyündeki bir teyze, bir gün bir fotoğrafla 2 cümle gönderebiliyor. O teyzenin gönderdiği şey ertesi gün gazetemizde yer buluyor. Kadınlarımız gazeteye bu şekilde sahip çıkıyor ve bahsederken ‘Gazetemiz’ diyor. ‘Benim Gazetem’ diyor.” şeklinde konuştu.

“KADINI DOĞRU DİLLE HABERLEŞTİRİYORUZ”

Kadına dair ne varsa her gün gazetelerinde yer aldığını vurgulayan Akkuş, şöyle devam etti: “Bizim en önemli özelliğimiz kadının haber yapılış biçimine verdiğimiz önem. Örneğin kadına şiddet görüntülerini asla pornografik bir görüntüye döndürmeyiz. Kadını kendi örf, adet ve geleneklerimiz çerçevesinde haber yapıyoruz. Üçüncü sayfa güzeli, birinci sayfa güzeli şeklinde vermeden, kadının bedenini reklam aracı olarak kullanmadan veriyoruz. Olay neyse onu veriyoruz ancak üçüncü sayfa haberi gibi sadece okurun ilgisini çekecek biçimde vermiyoruz. Kadınlar en yakınları tarafından öldürülüyor ve haberlerde kadınların öldürülmesine mazeretler üretiliyor. Bu mazeretleri üretmeden, haberleri bir sosyal sorun olarak yansıtıyoruz.
8 Mart gazetemiz, her yıl Mersin’deki bütün kadınların çıkardığı bir gazete. 25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddet Günü’nde de özel bir sayı çıkarıyoruz. Diğer günlerde de okurlarımız bayiden gazetemizi satın alabilirler.
Akkuş, kadınların, 8 Mart’ta seslerini duyurmaya çalıştığının altını çizerek, “Ben öldürülüyorum, siyasi yaşamda var olmak istiyorum ama ben orada kendimi temsil edemiyorum, küçücük yaşta gelin ediliyorum, sadece ilkokulu okuyabiliyorum, iş lise ve üniversite okuyup meslek sahibi olmaya geldiğinde bu fırsat bana verilmiyor. Aile içinde şiddete maruz kalıyorum. En çok güven duymam gereken, beni sarıp sarmalayacak, evime girdiğimde güven duyacağım noktada beni babam, ağabeyim, amcam ya da en yakınlarım bana ikincil bir davranış gösteriyorlar. Zaman zaman beni taciz edebiliyorlar. Bana olmaması gereken şeyler yapıyorlar, beni dövüyorlar.” dediklerini savundu.

“SORUNLAR KONUŞARAK ÇÖZÜLMEZ”

Türkiye’nin kadın sorunlarının çok acil çözülmesi gerektiğini ve bu sorunların söylemle değil eylemle çözüleceğini vurgulayan Akkuş, sorunların çözümü için kadınların pozitif ayrımcılığa ihtiyacı olduğunu söyledi. Akkuş, Özgecan Arslan cinayetinin Mersin’de yaşanmış olmasına dikkat çekerek, “Bu olay hepimizi çok üzdü. Hiç değilse 11 milletvekili çıkan Mersin’den 2 kadın vekil olamaz mıydı? Şimdi düşünün biz kadınlar Mersin’den kalkıp Meclis’e gideceğiz. 3 otobüse dolduk, gideceğiz... Meclis’te “Özgecan olayı bizi çok üzdü. Bizim bir arzuhalimiz var. Bir vekilimizle Meclis’te dolaşmak istiyoruz, konuşmak istiyoruz.” diyeceğiz. Soruyorum size: Eşekten düşenin halinden kim anlar? Eşekten düşen anlar. Ve biz erkek vekiller içinde ne yapıyoruz biliyor musunuz? Soru önergeleri veriyorlar ya... Bakıyoruz, hangisi kadına dair bir şey vermişse onun yanına gidiyoruz. Bir kadın vekilimiz olsa olmaz mıydı? Bunu istiyor kadınlar. Kadınlar, çalışma hayatında var olmak istiyorlar. Mersinli kadınların en çok istediği bu: Biz çalışmak istiyoruz, ekonomik gücümüzü elde etmek istiyoruz ama biz aynı zamanda çocuklarımıza da bakmak istiyoruz. Ama nasıl bakacağız?’ diyorlar. Bu noktada yerel yönetimlerden talebi var: ‘Biz çalışanlara kreş istiyoruz. Kadın dostu kentiz diyorsanız sizin göreviniz.’ diyorlar. ‘Ben üretiyorum’ diyor kadınlar, ‘Emeğimi üretime dönüştürüyorum, yerel yönetimlerden üretici pazarı istiyorum’ diyorlar. Bunu Mezitli Belediyemiz yaptı, bütün diğer belediyelerimizin de yapmaya gücü var. Ayrıca kadın parayı kazanınca kahveye gidip oturmayacak. Çocuğuna, eşine, evine harcayacak. O mutlu olacak, mutlu aileler oluşacak. Bizim mutlu aile isteğimiz var değil mi? İşte asıl huzuru, mutluluğu sağlayan; çocukla baba arasında köprü vazifesini gören kadını mutlu edeceğiz önce. Bunu yapmak zorundayız.” dedi.   

Bu haber 2261 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNDEM

Rapor göndermeyin, cevap verin!

Rapor göndermeyin, cevap verin! Şiddeti önlemek için ne yapıyorsunuz?

ÇOCUĞUNU DÖVEN ÖZBEK ANNE 5 YILLA YARGILANACAK

ÇOCUĞUNU DÖVEN ÖZBEK ANNE 5 YILLA YARGILANACAK ÇOCUĞUNU DÖVEN ÖZBEK ANNE 5 YILLA YARGILANACAK
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi