MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Çocuk istismarcısına 508 yıl ceza

Çocuk istismarcısına 508 yıl ceza

Tarih 20 Nisan 2016, 19:23 Editör Baki Uguz

Karaman'da 10 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu için yargılanan MB, 508 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Karaman’da 10 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanan ve hakkında 600 yıla kadar hapis cezası istenen öğretmen MB’nin yargılanacağı dava görüldü. Duruşma kapalı oturumla yapıldı. Karaman'da bulunan Gündem Çocuk Derneği'nden Emrah Kırımsoy duruşmanın başında müdahillik talepleriyle ilgili işlem yapıldığını anlattı. Kırımsoy'un verdiği bilgilere göre, önceki ve salondan gelen müdahillik talepleri alındı. Duruşmayı izlemeye gelen vekiller de gözlemci olarak katılmak istediklerini bildirdi. Mahkeme müdahillik taleplerinin çoğunu redddetti. Ensar Vakfı'nın, İmam Hatip Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği'nin (KAİMDER), merkezi Konya Karatay'da bulunan Çocuk Koruma Derneği'nin ve İnsan Hakları Derneği'nin (İHD), barolar ve Gündem Çocuk Derneği'nin talebi kabul edildi. Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da müdahiller arasında. Duruşmayı izleyen avukat Deniz Aksoy da müdahillik taleplerinin reddinin ardından tepkiler olduğunu ve mahkemenin oturumun kapalı yapılmasına karar verdiğini söyledi. Avukat Aksoy sanık MB'nin tutuklu bulunduğu Ereğli Cezaevi'nden güvenlik nedeniyle getirilmediği, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim (SEGBİS) sistemiyle katılacağının konuşulduğunu, ancak oturuma verilen aranın ardından sanığın getirileceğine dair iddialar olduğunu belirtti. Ardından sanık öğretmen duruşma salonuna getirildi. Ankara Barosu’ndan avukat İmdat Balkoca, jandarmayla birlikte sanık MB’nin salona getirildiğini gazetecilere açıkladı.
Emrah Kırımsoy sanığın iddiaları redddettiğini ve beraatini istediğini anlattı. Sanığın ifadesini Emniyet'te baskı altında verdiğinisöylediğini, polisin eğilimlerin farklı dersen kurtulursun, dediğini söylediğini aktardı. "İddianamede çocukların ifadeleri okunurken salonda insanlar birbirinin yüzüne bakamadı."

"Soruşturma genişlemeli"

Gündem Çocuk Derneği'nden Mehmet Onur Yılmaz da hakimin karar vermeye odaklı olduğunu belirtti. "Oysa barolar soruşturmanın yeni olduğunu ve inceleyip talepleri genişletmek için zaman ihtiyaç duyduklarını ifade etti, yazılı talep için süre istedi. Gündem Çocuk da soruşturmanın bu yurdun varlığını bilen ve yaşananlara göz yuman kamu görevlilerini ve kurumları içerecek biçimde genişletilmesini talep ettik. Ayrıca çocuklar ve aileleri için onarıcı ve koruyucu tedbirlerin alınmasını istedik."
Duruşmaya çocuk ve aileleri getirilmedi.

"Olay cezasız kalmasın"

Ensar Vakfı Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu ile Hukuki Araştırmalar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Harun Akdere de duruşmaya mağdur avukatı olarak katılmak üzere adliyeye geldi. Çoğunluğu çocuk hakları alanında çalışan sivil toplum kuruluşları (STK) da davayı izliyor. STK'lar olayın cezasız kalmaması için çağrıda bulunmuştu. (BİANET)

Bu haber 1991 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNDEM

Rapor göndermeyin, cevap verin!

Rapor göndermeyin, cevap verin! Şiddeti önlemek için ne yapıyorsunuz?

ÇOCUĞUNU DÖVEN ÖZBEK ANNE 5 YILLA YARGILANACAK

ÇOCUĞUNU DÖVEN ÖZBEK ANNE 5 YILLA YARGILANACAK ÇOCUĞUNU DÖVEN ÖZBEK ANNE 5 YILLA YARGILANACAK
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi