MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

'AKP anayasasına geçit verilmemeli'

'AKP anayasasına geçit verilmemeli'

Tarih 26 Nisan 2016, 17:21 Editör Baki Uguz

'AKP anayasasına geçit verilmemeli'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mezitli Kurucu İlçe Başkanı Ulaş Yılmaz, “Yeni anayasada laiklik ilkesi olmasın, dindar bir anayasamız olsun” diyen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman’a sert tepki gösterdi.
“Düne kadar Türkiye’ye ileri demokrasi getirdiklerini savunanlar, gemi azıya alınca bugün gizli emellerine hizmet edecek anayasa taleplerini artık hiç çekinmeden yüksek sesle ifade eder oldular. Çünkü artık akıllarının dibini çıkarma cesaretine ulaştılar.” diyen Ulaş Yılmaz, “Yıllardır gerçek yüzünü göstermeye çalıştığımız AKP ve zihniyeti işte budur. AKP’nin demokrasi ile d harfi kadar alakasının olmadığını, gerçek niyetlerinin laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkarak, yerine kendi karanlık dünyalarına göre dizayn ettikleri, Ortaçağ zihniyetli bir Ortadoğu ülkesi yaratmak olduğunu bu açıklama ile net bir biçimde ifade etmişlerdir.” şeklinde konuştu.

“HİÇ ŞÜPHEMİZ KALMADI”

Gericilik, bağnazlık ve yobazlığın AKP’nin besin kaynakları olduğunun altını çizen Yılmaz, “İktidara geldikleri günden bu yana insanımızın manevi duygularını sömürüp, yol-köprü edebiyatı yaparak aldıkları oylarla bugün artık Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni ve onun ilkelerini ortadan kaldırma isteklerini alenen ifade eder oldular. Biz bunların demokrasiyle ilgilerinin olmadığını zaten biliyorduk; artık hiç şüphemiz kalmamıştır.” dedi.
Meclis Başkanı Kahraman’ın ilgili açıklamasındaki “Laiklik sadece Fransa ve İrlanda anayasalarında var, bir de bizde var. Diğer ülkelerde yok, artık olmayıversin” sözlerini de değerlendiren Ulaş Yılmaz, “AKP gibi varlığını din istismarı ve sömürüsüne borçlu bir  güruhun iktidarında, demokrasi bu güruhun keyfine bırakılamayacağı için, laiklik de anayasada teminat altına alınmadan, bunların keyfine bırakılamaz.” diye konuştu. Yılmaz şöyle devam etti:
“Çünkü laiklik ilkesi demokrasinin olmazsa olmaz koşuludur. Dindar anayasa isteyenler hangi dinin dindarına bağlı anayasa istemektedirler? Türkiye gibi pek çok dine ve mezhebe bağlı insanın bir arada yaşadığı bir ülkede dindar anayasa istemenin manasızlığı başından bellidir. Dolayısıyla sözünü ettikleri anayasayı sadece kendileri ve kendileri gibi olanların haklarını kollamak maksadıyla hazırlamak niyetinde oldukları gün gibi aşikardır. Böyle bir durumda demokrasiden söz etmenin mümkünatı da yoktur.”

“TOPLUM GERİCİLİĞE KARŞI TAVIR ALMALIDIR”

Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı Türkiye Cumhuriyeti’nden yana olan tüm kurum ve kuruluşları, AKP’nin hazırlamakta olduğu anayasa taslağına karşı birlikte hareket etmeye davet eden Yılmaz, “Milletimiz artık bunların gerçek yüzlerini görmelidir. Zira bunların niyeti artık bariz bir biçimde ortaya çıkmıştır. Başka delile ihtiyaç yoktur. Bu niyete hiç kimse sessiz kalmamalıdır. Toplum gericiliğe karşı, demokrasiden yana artık tavır almalıdır. Toplumu bu yönde bilinçlendirecek olan da Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütleridir.  Artık boşa harcanacak tek bir dakikamız yoktur. Türkiye Cumhuriyeti’ne kastedenlere karşı birleşme zamanı gelmiştir. Herkes üstüne düşeni yapmalı, gerici AKP anayasasına geçit verilmemelidir.” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Bu haber 2080 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

POLİTİKA

'Yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz'

'Yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz' CHP Mezitli İlçe Başkanı Bayram Yıldırım, Mezitli İlçe Örgütü olarak bugüne kadar girdikleri bütün seçimlerde göste...

Bayram Yıldırım Mezitli CHP'ye yeniden talip

Bayram Yıldırım Mezitli CHP'ye yeniden talip 'Mezitli'deki istikrar, birlik içinde sürsün'
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi