MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Rapor göndermeyin, cevap verin!

Rapor göndermeyin, cevap verin!

Tarih 26 Nisan 2016, 18:10 Editör Baki Uguz

Şiddeti önlemek için ne yapıyorsunuz?

 * GREVIO Başkanı Feride Acar, "Biz ülkelerden şiddeti önleme konusunda rapor değil, gönderdiğimiz anket sorularına ayrıntılı yanıt bekliyoruz" dedi.

 

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi)'nin Denetim Organı Uzmanlar Grubu GREVİO, üye ülkelere şiddete önlemede ne yaptıklarını ve neler yapacaklarını yazılı olarak sordu.

Bilindiği gibi Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi), 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da imzaya açıldı ve 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girdi.

Türkiye, Sözleşmeye çekince koymadan taraf oldu. Prof.Dr. Feride Acar, 2015 yılından itibaren, İstanbul Sözleşmesi’nin denetim organı olan Uzmanlar Grubu’nun (GREVIO) başkanlığını yürütüyor.

GREVİO Başkanı Prof.Dr. Feride Acar kadına karşı şiddeti, Türkiye’deki durumu, GREVIO’nun yapısını ve taraf devletlerin İstanbul Sözleşmesi’ne dayanan yükümlülüklerini yerine getirip getirmediklerinin nasıl denetleneceği konusunda, İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden uzman araştırmacı Gökçiçek Ayata'nın sorularını yanıtladı.

Kadına karşı şiddetin, eşitlik semsiyesi altında geliştirilen bütümcül politikalar ile önlenebileceğine dikkati çeken Feride Acar; ülkeler düzeyinde şiddetin önlenmesiyle ilgili alınacak önlemlerin uzun erimli bir iş olduğunu hatırlattı ve kadın sivil toplum örgütlerinden yılgınlığa düşmemelerini ve mücadeleyi elden bırakmamalarını önerdi.

 

Bu haber 2084 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNDEM

ÇOCUĞUNU DÖVEN ÖZBEK ANNE 5 YILLA YARGILANACAK

ÇOCUĞUNU DÖVEN ÖZBEK ANNE 5 YILLA YARGILANACAK ÇOCUĞUNU DÖVEN ÖZBEK ANNE 5 YILLA YARGILANACAK

Çocuk istismarcısına 508 yıl ceza

Çocuk istismarcısına 508 yıl ceza Karaman'da 10 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu için yargılanan MB, 508 yıl 3 ay hapis cezası aldı.
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi