MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ANNE ÖLÜMLERİ ARTAR

ANNE ÖLÜMLERİ ARTAR

Tarih 03 Haziran 2016, 16:41 Editör Baki Uguz

ANNE ÖLÜMLERİ ARTAR

* Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Müslüman doğum kontrolü yapmaz" açıklamasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, "Doğum kontrolü olmadığında, istenmeyen gebelikler artacak bu da kürtajların artmasına neden olacak eğer kürtaj da yasal olmazsa merdiven altı diye tabir edilen şartlarda gebelik sonlandırılmaları yapılacak ki; bu da anne ölümlerinde artışa neden olacaktır." denildi.Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'nin açıklaması şöyle: Demokratik bir ülke olan Türkiye'de kadınların en doğal hakları olan üreme hakları istedikleri zaman, istedikleri kadar çocuk sahibi olabilmeleridir. Çocuk sahibi olmak istediklerinde her türlü tedavi ve desteği alma hakları vardır ama çocuk sahibi olmak istemiyorlarsa ya da ideal olan 2 çocuk arasının en az 2 yıl olması için doğum kontrol yöntemlerine de sorun olmadan ulaşmalıdırlar.
Dünyada artık sadece doğum kontrolü kavramı yoktur. Üreme sağlığı kavramı mevcuttur. Bu kavram insanların istedikleri zaman çocuk sahibi olmaları, çocuk sahibi olamadıklarındaki yani infertilitenin tedavisini, kadın sağlığı ve doğum kontrolünü de içine alır.
Yani bu kavramda çocuk sahibi olmak isteyip de olamayanların tedavisinin yanında, çocuk sahibi olmak istemeyenlerin de istenmeyen gebeliklerinin engellemesi söz konusudur.

"KÜRTAJ YASAL OLMAZSA MERDİVEN ALTINA İNER"

Kadınların istemedikleri çocuklara gebe kalmaları, sonrasında istenmeyen kürtajlara neden olmaktadır. Bugün dünyada anne ölümlerinin azaltılmasında en başarılı ülkelerin başında yer alan Türkiye'de bunun nedenlerinden biri de kürtajın yasal olmasıdır.
Doğum kontrolü olmadığında, istenmeyen gebelikler artacak bu da kürtajların artmasına neden olacak eğer kürtaj da yasal olmazsa merdiven altı diye tabir edilen şartlarda gebelik sonlandırılmaları yapılacak ki; bu da anne ölümlerinde artışa neden olacaktır. Ölümle sonuçlanmasa bile annede kalıcı hasara neden olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki; kürtaj da bir doğum kontrol yöntemi değildir. (KAZETE)

Bu haber 2070 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

'TÜM SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI'

'TÜM SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI' 'TÜM SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI'

SOSYAL YAŞAM VE KADIN SEMPOZYUMU BAŞLADI

SOSYAL YAŞAM VE KADIN SEMPOZYUMU BAŞLADI SOSYAL YAŞAM VE KADIN SEMPOZYUMU BAŞLADI
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi