MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KADIN GAZETESİ TRT'YE KONUK

KADIN GAZETESİ TRT'YE KONUK

Tarih 06 Kasım 2012, 13:26 Editör sabahat

Mersin Kadın Gazetesi İmtiyaz Sahibi Zeliha Akkuş, hafta içi her sabah TRT Haber'de özel konuk ve dosyalarla Gülay Özdem'in sunduğu "10'Dan Sonra" programında, Türkiye'nin ilk ve tek günlük kadın gazetesi olma özelliğini taşıyan Mersin Kadın Gazetesi'ni anlattı.Mersin Kadın Gazetesi İmtiyaz Sahibi Zeliha Akkuş, hafta içi her sabah TRT Haber'de özel konuk ve dosyalarla Gülay Özdem'in sunduğu "10’Dan Sonra" programında, Türkiye'nin ilk ve tek günlük kadın gazetesi olma özelliğini taşıyan Mersin 33 Gazetesi'ni anlattı.
 
Mersin Kadın Gazetesi'nin haber mutfağında gazetenin hazırlanışından, okur görüşlerine kadar detayların yer aldığı Türkiye'nin ilk ve tek kadın gazetesi olduğuna dikkat çeken Zeliha Akkuş, “Kadın denince akla, makyaj, güzellik sırları, zayıflama gibi konular gelse de gazetede bu gibi konular yer bulmuyor. Çalışanları da kadın olan yerel gazete günlük olarak yayınlanıyor. Gazetenin okuyucuları doğal olarak kadınlar. Ancak gazete erkeklerin de ilgisini çekmiş. Logodaki mor renk ise, kadını olan şiddeti simgeliyor” diye konuştu.
 
Kadın geleneksel kalıplar içerisinde haber oluyor!
 
TRT Haber "10’Dan Sonra" programı sunucusu Gülay Özdem'in "Erkekler tarafından kadın sorunlarının doğru olarak aktarılmadığı" yönündeki sorusuna cevap veren Zeliha Akkuş: “Bu kesinlikle doğru bir ifade. Bütün gazeteleri incelediğinizde, buna yereldeki gazetelerde dahil, kadın var, yok değil. Ama ya anne ya eş. Yani kadın geleneksel kalıplar içerisinde haber oluyor. Ya tecavüze uğramıştır, ya kurban durumundadır, ya kocası tarafından aldatılmıştır, ya da cinsel arzu uyandıran bir beden, ya da cinselliği çağrıştıran bir unsur olduğunda haberdir. Bunun dışında kadını anlatan bir haber görmüyorsunuz” dedi.
 
Göçle gelen kadınların farklı sorunları var!
 
Gülay Özdem'in, her gün bir kadın gazetesi çıkarmanın meşakkatli bir iş olduğuna işaret etti. Akkuş, “Her gün yeniden doğuyor gazetemiz. Mersin göç alan bir kent ve göçle gelen kadınların farklı sorunları var. Bütün bunları içine alan özel bir çalışma gerekiyor. Bayilerde satılıyor gazetemiz. Kadınlar istediği zaman marketinden ekmeğini alırken, bizim gazetemizi de alabiliyor. Bunun yanında bir dağıtıcımız var. Abone olanlara bunun vasıtası ile gazetemizi ulaştırıyoruz. Özel günlerde, özel sayı çıkarıyoruz. Çok sayıda baskı yaparak, önümüze gelen erkek ve kadınlara dağıtıyoruz” diye konuştu.
5 kadının her gün bir gazeteyi çıkarmasının muhteşem bir iş olduğunu dile getiren Gülay Özdem, Mersin Kadın Gazetesi'nin çok önemli bir gazetecilik örneği sergilediğine dikkat çekerek, “Kadınlar adına yapılan çalışmalar çok önemli. Bu mesajın alınması gereken yer kadar ulaşmasını diliyorum. Bizim insanımız kolay olanı algılar, görmek istemediğini görmezden gelebilir. Bu nedenle bu çabanızdan dolayı sizleri kutluyorum" şeklinde konuştu.
 

Bu haber 1617 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KADIN GAZETESİ TRT

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi