MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Cadı Avı Bir Kadını Öldürdü

Cadı Avı Bir Kadını Öldürdü

Tarih 07 Şubat 2013, 18:02 Editör Baki Uguz

Papua Yeni Gine'de büyücülükle suçlanan 20 yaşında bir kadın, herkesin gözleri önünde canlı canlı yakıldı

İki çocuk annesi Kepari Leniata'nın öldürülmesini yüzlerce insan izledi. Kadın sarhoş bir erkek grubu tarafından yakılırken, polis olaya müdahale etmedi.


Polis müdahale etmeye korkmuş


Post Courier'nin haberine göre, Mount Hagen bölgesinde bir hastanede altı yaşında bir oğlan çocuğunun hayatını kaybetmesinin ardından, akrabaları bu ölümün yapılan büyülerden kaynaklandığını ileri sürdü. Aralarında Leniata'nın da olduğu üç kadını sorguladıktan sonra Leniata'ya sıcak ütüyle işkence yaparak ölen çocuğa büyü yaptığını söylettiler.
İşkence altında aldıkları bu "itiraf"ın ardından kadını bir iple bağlayıp, üzerine benzin dökerek kadının bedenini ateşe verdiler. Kadının ölümünü yüzlerce kişinin izlediği ve fotoğraflarını çektiği, polisin ise kalabalıktan korktuğu için olaya müdahale etmediği belirtildi.
Kadının ölümünün ardından açıklama yapan polis şefi Kaiglo Ambane, bu cinayetin soruşturulacağına ve sorumluların adalet önüne çıkarılacağına söz verdi. Avustralya Associated Press'e konuşan polis memuru Dominic Kakas da kadınların büyücülükle suçlanıp yakılmasının ülkede süregelen bir sorun olduğunu söyledi.


Cadı avı ülkede yaygın bir sorun


Başbakan Peter O'Neill yaptığı açıklamada büyücülük/cadılık suçlamalarıyla gerçekleştirilen barbarca cinayetlerin ülkenin bazı bölgelerinde çok yaygın hale geldiğini söyledi. Kadınların kara büyü yaptığına olan inancın erkek şiddetine neden olduğunu söyledi.
Birleşmiş Milletler Papua Yeni Gine Özel Raportörü Rashida Manjoo da 2012'de yayınladığı raporda, ülkedeki kadınların üçte ikisinin ev içi şiddet gördüğünü söylemiş, büyücülük bağlantılı cinayetlerin alkol ve uyuşturucu etkisi altında genç erkekler ve oğlan çocukları tarafından işlendiğini belirtmişti. (bianet)

Bu haber 1233 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KADIN/DÜNYA

İtalya’da 16 Bakanlıktan Sekizi Kadınların

İtalya’da 16 Bakanlıktan Sekizi Kadınların İtalya’da 16 Bakanlıktan Sekizi Kadınların

Bunu yapan insan olamaz!

Bunu yapan insan olamaz! Bunu yapan insan olamaz!
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi