MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

BİR GÜL 10 LİRA

BİR GÜL 10 LİRA

Tarih 12 Şubat 2013, 18:07 Editör Baki Uguz

Bu yıl fiyatlar gülde 7,5 TL ile 10 TL arasında olacak. İthal gül gelmeseydi bu rakam çok daha anormal olabilirdi ve iki katına çıkabilirdi

İHA - Mersin Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Ömer Şahbudak, çiçekçi esnafının Mersin halkına çok özel ürünler sunmak için harıl harıl çalıştığını belirterek, “Sevgililer Günü’nde bir dal çiçek size tercüman olacak” dedi.
14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşırken, Mersin’deki çiçekçi esnafı da hazırlıklarına hız verdi. Mersin Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Şahbudak, yaptığı açıklamada, şu an özel günlerin içerisinde Sevgililer Günü’nün flaş olduğunu söyledi. Çiçekçi esnafı olarak o günden beklentilerinin yüksek olduğunu vurgulayan Şahbudak, Sevgililer Günü için hazırlıklarına devam ettiklerini kaydetti. Çok anormal derecede stres altında olduklarını dile getiren Şahbudak, “Çünkü bizim çiçek alımlarımız ihaleyle. İhalede de ne olacağını bilemiyorsunuz. Bu arz-talep meselesi. Bugün de talebin yüksek olacağını biliyoruz” diye konuştu.
Son yıllarda gülde fiyat yüksekliği nedeniyle çok büyük sıkıntılar yaşadıklarına işaret eden Şahbudak, çiçekçi esnafının gülü mezattan satın aldığını, arz-talep de yüksek olduğu için fiyatın anormal derecede yükseldiğini ifade etti. Şahbudak, “Bunu da halkımız bilmiyor ve o gün için bizleri fırsatçı gözüyle görüyordu. Tabi olayın iç yüzü öyle değil. Talep fazla olduğu ve biz de ihaleyle satın aldığımız için ister istemez fiyatlar anormal derecede yükseliyordu. Ama sevindirici bir konu var. Son 2 yıldır fiyatların anormal yükselmesi ve Türkiye’deki üretim yeterli gelmediği için piyasaya ithal gül gelmeye başladı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Karadeniz bölgesine muazzam derecede ithal gül geldi. Bunun girmesiyle fiyatlar belirli bir düzeyde seyretmeye başladı ve piyasada bir denge kuruldu. Bu yıl fiyatlar gülde 7,5 TL ile 10 TL arasında olacak. İthal gül gelmeseydi bu rakam çok daha anormal olabilirdi ve iki katına çıkabilirdi” şeklinde konuştu.
“Biz buradaki üreticilerimizin de zarar etmesini istemeyiz ama halkın alım gücü ortada” diyen Şahbudak, satışları düşeceği için fiyatların anormal yüksek olmasından kendilerinin de huzursuz olduklarını aktardı. Ancak, bu yıl herkesin çok rahatlıkla eşine, sevgilisine çiçeğini alabileceğine inandığına vurgu yapan Şahbudak, ekonomik fiyatta çiçekleri olduğunun altını çizdi.


“EN BÜYÜK SIKINTIMIZ KORSAN ÇİÇEKÇİLER”


En büyük sıkıntılarından birinin de korsan çiçekçiler olduğuna dikkat çeken Şahbudak, bu konuda hem yetkililerden hem vatandaşlardan destek istedi. Çiçekçi esnafının 29 çeşit vergi ödediğine işaret eden Şahbudak, şöyle devam etti: “Çiçekçi esnafı inanılmaz derecede sıkıntı içerisinde ve zor ayakta duruyor. Dükkan kirası, personel gideri, vergisi, elektrik, su ödemeleri var. Bir de o gün için türeyen korsan çiçekçiler var. Korsan çiçekçilerin bizim sattığımız gülün kalitesinde gül satmaları imkansız. Bizim verdiğimiz hizmet üst seviyede. Halkımızın da bu konuda bilinçli olmasını istiyoruz. Aynı zamanda da kayıt dışının önüne geçilmesi gerekiyor. Bu konuda da sevindirici bir konu var; şu anda Mersin Valiliğimizin seyyar satıcılarla ilgili aldığı bir karar var. Bu da uygulanıyor. Tahmin ediyorum geçmiş yıllara nazaran seyyar satıcıların sayısı bu yıl daha az olacak. Biz bununla ilgili oda olarak girişimlerimizi, gerekli yazışmalarımızı Valiliğimize, kaymakamlıklarımıza ve belediyelere yaptık. Ayrıca belediye başkanlarımızla birebir görüşeceğiz ve Sevgililer Günü için esnaf adına destek talep edeceğiz. Zabıta ekiplerimiz bu konuya da duyarlı olursa bizim için çok iyi olacak. Vatandaşımızdan da korsan satıcılardan değil, çiçekçi esnafından almasını istiyoruz.”
Esnafın son bir haftadır harıl harıl çalıştığını ve Sevgililer Günü’ne çok özel ürünler hazırladığını anlatan Şahbudak, sözlerini şöyle tamamladı: “Orkideden çok orijinal sunumlara kadar, örneğin kalpli camlar içerisinde özel tanzimler hazırlanıyor. Bütün çiçekçi esnafımız sürekli alım yapıyor. Çok umutlu o günden çünkü. O gün esnafımız Mersin halkına çok güzel ürünler sunacak, bundan kimsenin en iyi hizmeti sunmak istiyoruz. Sevgililer Günü cazibesini kaybetmiyor. Bana göre bu Sevgileler Günü değil ‘Sevgi Günü’. İnsanların sevdiği bir insana o gün sevgisini en güzel şekilde ifade edebileceği, sözle dile getiremediği duygularını bir dal çiçekle anlatabileceği bir gün. Bir dal çiçek size tercüman olacaktır.”

Bu haber 1106 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

MAGAZİN

Can ve Selay'dan muhteşem gala

Can ve Selay'dan muhteşem gala Can ve Selay'dan muhteşem gala

DOSTLAR, TURAN'IN DOĞUM GÜNÜNDE BULUŞTU

DOSTLAR, TURAN'IN DOĞUM GÜNÜNDE BULUŞTU CHP Mezitli Eski Gençlik Kolu Başkanı Çağrı Turan, sürpriz bir doğum günü partisiyle 25. yaşını kutladı.
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi