MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

121 ÖĞRENCİYE TABLET BİLGİSAYAR

121 ÖĞRENCİYE TABLET BİLGİSAYAR

Tarih 19 Şubat 2013, 17:50 Editör Baki Uguz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı Fatih Projesi kapsamında, merkez Yenişehir ilçe sınırlarında bulunan Yahya Akel Fen Lisesi'nde okuyan 121 öğrenciye tablet bilgisayar dağıtıldı

İHA/AA- Okulda gerçekleştirilen törene, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Vali Yardımcısı Nihat Karabiber ile İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül katıldı. Dağıtımlarda konuşan Vali Güzeloğlu, gençlerin önce anne ve babaları için daha sonra ise Türkiye için çok değerli olduğunu söyledi. Gençlerin Türkiye’nin geleceği olduğunu kaydeden Güzeloğlu, “Şu anda fiziksel anlamda okulunuz ve teknolojik anlamda donanımlar dünyanın en ileri ve en güçlü eğitim sisteminin alt yapısıdır. Dünyada bu tür etkileşimli teknoloji hatlarını kullanan ve bunu öğrencisine sunan çok az ülke var. Biz onlardan biriyiz. Çünkü bu ülkenin geleceğinin sizin gibi iyi yetişmiş genç, güvenli ve bilimsel anlamda dünyanın bütün gelişmelerini edinmiş hem de katkı koyacak süreçte zenginleşmiş bir kimlikle sahada var olmalısınız. Yakın bir gelecekte dünyada bilimsel gelişmelere her biriniz katkı koyacak bir şekilde bu yaşlardan itibaren hazırlanmanızı istiyoruz. Fatih projesi bunun için var” dedi.


“İCAT ÇIKARMAKTAN ÇEKİNMEYİN”


Akıllı tahta ve tabletlerle artık derslerin daha iyi öğrenileceğini ve daha keyifli geçeceğini vurgulayan Güzeloğlu, “21. yüzyıl hepinizin fen ve ona bağlı bilimlerde yoğunlaşacağınız ve bilimsel her geçen gün artan yenilikleri barındırıyor. İcat çıkarmayın diye bir laf var ya, siz icat çıkartın. Çünkü bugün kullandığınız her şey geçmişte birinin çıkardığı icattır. Yeni bir şeyler ortaya koymak için zihninizi özgür kılacaksınız. Hayallerinizde sınır tanımayacaksınız ve teknoloji ile bunu buluşturacaksınız. İcat çıkarmaktan çekinmeyin” diye konuştu.
Bilimsel bilginin en güçlü bilgi olduğunun altını çizen Güzeloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugünde artık en değerli bilgidir. Hepiniz adına geleceğiniz açısından da en gerekli bilgidir. Her ne olmak istiyorsanız, her ne yapmak istiyorsanız bilimsel anlamda en iyisini yapmak zorunda ve sorumluluğundasınız. Okullarımıza dağıtığımız tablet bilgisayarlarla, etkileşimli tahtalarla dünyanın en üzeri ve en teknolojik fiziksel eğitim alt yapısını kurduk. Bugün çocuklarımıza sunmuş durumdayız. Onlar bunu hak ediyor. Onlara güveniyorum.”
Bugün bu okula 121 tablet bilgisayar dağıttıklarını belirten Güzeloğlu, “Mersin genelinde ise bin 518 tablet bilgisayar dağıttık. Okullarımıza 2 bin 94 etkileşimli tahta kurduk. Mersin bu projeyi en iyi uygulayan ve sonuç alan illerden biri konumundadır. Bu projeyi hayata geçiren Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


Tarsus'ta 164 öğrenciye tablet bilgisayar verildi


Milli Eğitim Bakanlığı'nın ''Fatih projesi'' kapsamında, Tarsus'ta 164 öğrenciye tablet bilgisayar verildi.
Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir, proje kapsamında Tarsus'ta pilot okul olan Ayhan Bozpınar Anadolu Lisesi'nde, 164 tablet bilgisayarın öğrencilere teslim edildiğini söyledi.
Gelecek 4-5 yıl içinde akıllı tahta diye adlandırdırılan etkileşimli sisteme geçileceğini anlatan Demir, geçen yıl aynı okulda 130 öğrenciye tablet bilgisayar dağıttıklarını ve Tarsus'ta bugün itibariyle 13 lisede 340 adet etkileşimli akıllı tahta sistemi kurulduğunu kaydetti.
Demir, bu okullarda alt yapı ağ çalışmalarının kurulma çalışmalarının devam ettiğini belirterek, ''Etkileşimli tahtalarda öğretmenlerin kendi potansiyellerini, öğretme yöntemlerini uygulama şansını kaybetmiyor. Etkileşimli tahtalar anlatımı kolaylaştıran, görsel hale getiren bazı deneyleri de üzerinde yapma imkanı veriyor. Dolayısıyla öğretmenin öğretme kabiliyetine katkı sağlayacak bir içerik taşıyor'' diye konuştu.
Ders kitapları yerine bu projeyle artık tablet bilgisayar kullanıldığını anlatan Demir, ''Siz sevgili öğrencilerimizden daha çok çalışmanızı ve geleceğe en iyi şekilde hazırlanmanızı bekliyoruz. Gelecekte bu güzel ülkeyi yönetecek olan sizlersiniz ve en iyi bilgi donanımıyla geleceğe hazırlanmanızı arzu ediyoruz. Devletimiz sizler için her türlü özveriyi gösteriyor. Sizin ise yapacağınız bir şey var, oda sıkı bir şekilde ders çalışmaktır'' diye konuştu.
    
 

Bu haber 1107 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EĞİTİM

CHP Mezitli Parti Okulu'ndan köy okulundaki öğrencilere kitap

CHP Mezitli Parti Okulu'ndan köy okulundaki öğrencilere kitap CHP Parti Okulu'nun Mezitli İlçe Başkanlığı'ndaki 10. Grup eğitimlerine katılan proje grubunun, "Kitap En İ...

Doğan, eğitim seferberliğine Mersin'den başlıyor

Doğan, eğitim seferberliğine Mersin'den başlıyor Dünya'da kaydettiği başarılar ve ödüllerle kitleleri peşinden koşturan ayrıca ülkemizin gururu olan genç eğitim...
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi