MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

İÇİMİZDE UKDE KALDI

İÇİMİZDE UKDE KALDI

Tarih 20 Şubat 2013, 18:36 Editör Baki Uguz

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, fiziki satışların yapıldığı, satış seanslarının olduğu ve üretici ile tüccarların karşı karşıya gelip mal alım satımı yapabildiği bir oluşumu gerçekleştirememenin içlerinde bir ukde olarak kaldığını söyledi

İHA- Mersin Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Özdemir, Bakliyat Borsası kapsamında gerçekleştirmek istedikleri, ancak hayata geçiremedikleri projeyle ilgili açıklama yaptı. Bakliyat Borsası’nda, çiftçinin bakliyatını Mersin’e getirerek satış yapabileceği bir oluşumu gündeme getirdiklerini ve bunun için çalışma da yaptıklarını anlatan Özdemir, “Amacımız fiziki satışların yapıldığı, satış seanslarının olduğu ve üretici ile tüccarların karşı karşıya gelip mal alım satımı yapabildiği bir oluşumu Mersin’de hayata geçirmekti ama olmadı” dedi.
Buradaki sorunun Mersin’in üretici bölge olmamasından kaynaklandığına işaret eden Özdemir, kırmızı mercimeğin Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa’dan; nohudun Konya, Çorum, Sivas’tan; kuru fasulyenin Çumra, Karaman, Konya’dan geldiğini belirtti. Bunların dışarıdan gelen mallar olduğu için artık üreticiden çıktığını ifade eden Özdemir, “Halbuki bu tür borsalarda mesela Konya’da Hububat Borsası vardır, üretici yükler malını römorka veya kamyona pazara gelir, açık artırmayla anlaşmayla mallarını sunar. Fakat burada üretici ortadan kalkıyor. Kırmızı mercimek, nohut ve kuru fasulye üretimi buğday gibi değil. Bunların üretimi az olduğu ve çiftçinin gücü yetmediği için 2-3 ton, 5-10 ton üreten çiftçinin malı buraya getirme olasılığı ortadan kalkınca devreye tüccar giriyor. Tüccarlar da zaten direk tüccarlarla işbirliği yapıyor” diye konuştu.


“TÜCCARIN MERSİN’E GELMESİNİ SAĞLAYACAK MEKANİZMAYI OLUŞTURAMADIK”


MTB’yi Mersin’in girişine taşımaktaki amaçlarının da geliş-gidişleri kolaylaştırmak olduğunu kaydeden Özdemir, hizmet binasının yanındaki parselde bulunan kendilerine ait 15 dönüm üzerine projeyi gerçekleştirmek ve ticari anlamda hizmet verebilmek için otopark yapmaya çalıştıklarını aktardı. Bu çerçevede hazırlıklara başladıklarını da dile getiren Özdemir, “Hatta Fransa’dan numune alsın diye otomatik sondalar getirdik. Yani kamyonun kasasına iğne gibi dalacak, çeşitli noktalardan eşit anlamda numune alacaktı. Bu numunelerin analizi yapılıp, o analize göre borsaya gelecekti mallar ve o analiz üzerinden de işlem görecekti. Biz o şekilde işlem yapacak iki tane sonda makinesini aldık getirdik, onunla ilgili çeşitli analizler yapacak laboratuvarımızı kurduk, fakat tüccarın buraya gelmesini sağlayacak mekanizmayı oluşturamadık. Tüccarlar birebir kendi pazarlık yapıp kendi aralarında bu işi halletmeyi tercih ettiler. Esasında bizim yaptığımız zor, zahmetli fakat ileride eğer kanıksansaydı, çalışmalar başarılı olsaydı herkesin yararına olacak, şeffaf bir çalışmaydı. Onun için bu içimizde bir ukde olarak kaldı” ifadelerini kullandı.

Bu haber 1080 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EKONOMİ

MUT'TA KAYISI ALTIN YILINI YAŞIYOR

MUT'TA KAYISI ALTIN YILINI YAŞIYOR Mut ilçesinde sezon bitimine yaklaşılmasına rağmen kilosu 2 ile 4 lira arasında alıcı bulan kayısı, üreticiyi sevin...

Mersin, ekmeğini tarımdan kazanıyor

Mersin, ekmeğini tarımdan kazanıyor Mersin, ekmeğini tarımdan kazanıyor
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi