MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kadınlar ergen psikolojisini öğreniyor

Kadınlar ergen psikolojisini öğreniyor

Tarih 28 Şubat 2013, 18:36 Editör Baki Uguz

Toroslar Belediyesi, Mersin Rotary Kulübü ve Toroslar İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle kadınlara, Ergen Psikolojisi ve İletişim konusunda eğitim verildi

İHA- Mersin Üniversitesi (MEÜ) Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcısı Doç. Dr. Nurcan Gökçakan, ergenliğin önce aileden başladığını ifade ederek, "Bir çocuk önce aileye güvenmeyi öğrenir sonra topluma. 4 yaşına gelmiş olan her çocuğun ileride alacağı bütün kişisel özellikler bu yaşta biter" dedi.
Toroslar Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Mersin'in merkez ilçe Toroslar Belediyesi, Mersin Rotary Kulübü ve Toroslar İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle kadınlara, 'Ergen Psikolojisi ve İletişim' konusunda eğitim verildi. Toroslar Belediyesi Konferans Salonu’nda, Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcısı Doç.Dr.Nurcan Gökçakan tarafından verilen eğitim seminerine, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin Rotary Kulübü 2012-2013 Dönem Başkanı Taner Gürağaç ve komite üyeleri, Toroslar Teknik Eğitim Kursunun bayan kursiyerleri ile usta öğreticiler katıldı.
Eğitimde konuşan Doç. Dr. Nurcan Gökçakan, ergenliğin önce aileden başladığını ifade etti. Gökçakan, "Önemli olan anne ve babaların bu değişimlerin farkında olması ve bunu kontrol altında tutabilmesidir. Bir çocuk önce aileye güvenmeyi öğrenir sonra topluma. 4 yaşına gelmiş olan her çocuğun ileride alacağı bütün kişisel özellikler bu yaşta biter. Duygu, düşünce, davranış, algı, beklenti, tutum, içe mi dönük ya da dışa mı dönük olduğu bu yaşta alınır. Çocuk 7 yaşına geldiği zaman 90 yaşına da gelse alacağı bütün kişisel özelliklerinin yüzde 75’ini bitirmiştir. Bilimsel araştırmalara göre 24 yaşlarına gelindiği zaman geri kalan yüzde 25’lik bölüm tamamlanmaktadır. Yani 25 yaşına gelen her bireyin kişiliği artık oturmuştur” şeklinde konşut.
Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ise her hafta farklı konu ve uzman kişiler tarafından verilen eğitimler ile amaçlarının daha bilgili ve bilinçli aileler oluşturmak olduğunu söyledi. Ergenliğin, çocukların gelişimi için çok hassas ve önemli bir dönem olduğunu vurgulayan Tuna, semineri veren Yrd. Doç.Dr.Nurcan Gökçakan’a teşekkür etti. Çocuk yetiştirmede, ilgi, bilgi ve takibin çok önemli üç unsur olduğunu da kaydeden Tuna, “Ergenlik ile ilgili her zaman aklıma gelen bir düşünürün çok güzel bir ifadesi var. Gemiler limanda bekletilmek için yapılmazlar. Gemiler zamanı geldiğinde yükünü alır ve başka limanlara asıl görevlerini yapmak üzere hareket ederler. İşte ergenlik, çocukluktan kurtulup genç olmaya yönelen ve taleplerin farklılaştığı zamandır. Bu dönemde arkadaş çevresi ve istekler değişmektedir. İşte burada gemi limandan ayrılmaktadır. Bu dönemde o geminin kaptanı olan sizler yani aile reisleri o gemiyi doğru idare ederseniz, çocuklarınızı da doğru limana ulaştırırsınız. Başka mesleklerde olduğu gibi çocuk yetiştirmede de ilgi, bilgi ve takip çok önemlidir. Çocuklarınızla ilgili olacaksınız, bilgili olacaksınız ve onları takip edeceksiniz. O zaman hiçbir problem çıkmaz. Çok değerli hocalarımızın nezdinde çok güzel eğitimler aldınız. EVKA Projesine katkı sunan Mersin Rotary Kulübü’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Bu haber 1310 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KADIN/YEREL YÖNETİMLER

AKDENİZ'DE KADIN İŞÇİLER GÖREVE BAŞLADI

AKDENİZ'DE KADIN İŞÇİLER GÖREVE BAŞLADI AKDENİZ'DE KADIN İŞÇİLER GÖREVE BAŞLADI

KADINLAR İÇİN KALDIRIMLARA 'TOPUK' AYARI

KADINLAR İÇİN KALDIRIMLARA 'TOPUK' AYARI Antalya'nın Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, çalışmalarını ve gelecekteki projelerini anlattı. Başkan Uys...
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi