MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Mersin, ekmeğini tarımdan kazanıyor

Mersin, ekmeğini tarımdan kazanıyor

Tarih 28 Şubat 2013, 18:37 Editör Baki Uguz

Mersin, ekmeğini tarımdan kazanıyor

İHA- Mersin 8. Uluslararası Tarım Fuarı, Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever açıldı. Türkiye’de tarım sektörünün 100 milyar TL’yi aşan milli hasılasıyla önemini koruduğunu belirten Sever, 2012 yılında tarım ürünlere ihracatının 15,3 milyar dolara ulaştığını söyledi.
Mersin 8. Uluslararası Tarım Fuarı’nın açılışına, Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever’in yanı sıra Mersin Vali Yardımcısı Nihat Karabiber, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut ve protokol üyeleri katıldı.
CNR EXPO Yenişehir Fuar Merkezi’ndeki Tarım Fuarı’nın açılışında konuşan Bakan Yardımcısı Sever, 2002-2012 yılları karşılaştırıldığında hayal dahi edilemeyecek hedeflerin bir bir gerçekleştiğini ifade eden Sever, istikrar ve güven ortamı sayesinde 2012 sonu itibariyle ihracatın 152,6 milyar dolara, milli hasılanın 800 milyar dolara, kişi başına gelirin de 10 bin 600 dolara çıktığını kaydetti. Kuzey Afrika ve komşu ülkelerde yaşanan sıkıntıları, 2008 sonbaharından itibaren bütün dünyayı kapsayan finansal kriz ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin düştüğü durumu hala izlediklerini vurgulayan Sever, “AB bizim en büyük ihracat pazarımızın başında geliyordu geçmiş yıllarda. Yüzde 60’a kadar çıkan AB pazar payının, almış olduğumuz tedbirlerle yüzde 40’lar seviyesine indirilmiş olması ve alternatif pazarları oluşturmamız sayesinde bunca sıkıntıya rağmen hem ihracat artışımızı yüzde 13’ün üzerinde gerçekleştirdik hem de ülke olarak büyümemizi sürdürüyoruz. Euro bölgesindeki 17 ülkeden sadece 6’sı şu anda kriz öncesi milli gelir düzeyine erişebilmiş durumda, hala eksideler. Devletin borç stokunun milli hasılaya oranı itibariyle baktığımızda 27 AB üyesi ülkenin 21’inden daha iyi durumdayız” dedi.
İhracat sayesinde Türkiye’nin büyümeye devam ettiğinin altını çizen Sever, 2012’nin ilk 9 aylık döneminde yüzde 2,6’lık bir büyüme olduğunu, burada ihracatın sağladığı katkının ise yüzde 4,64 düzeyinde bulunduğunu dile getirerek, işadamlarına ve ihracatçılara teşekkür etti.
MTSO Başkanı Aşut da bu yıl Tarım Fuarı’nın 9 bin metrekare kapalı, 5 bin metrekare açık alanla kapılarını açtığını söyledi. Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin katkısıyla başta İran olmak üzere Irak, Türki Cumhuriyetler, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Sudan, Beyaz Rusya, Moldova, Mısır ve Ürdün’den alım heyetlerini misafir edeceklerini belirten Aşut, Mersin’in tarımdaki yerine değindi. Mersin’in, meyve üretiminde Türkiye’de birinci sırada olduğunu kaydeden Aşut, şöyle devam etti: “Örtü altı üretimde ikinci, sebze üretiminde Türkiye üçüncüsüdür. Genel tarım üretiminde Türkiye 4.’sü olan Mersin, tarımsal üretim değeriyle Türkiye 2.’sidir. Mersin, tarımda katma değeri yakalayabilen bir kenttir. Tarım sektöründe çalışanlar toplam istihdamın yüzde 58’ini oluşturmaktadır. Yani Mersin ekmeğini tarımdan kazanmaktadır. Tarım üretiminin her yıl yüzde 20 arttığı Mersin’de amacımız sadece nitelikte değil, üretim şeklinde de üst düzeye ulaşmaktır. Mersin tarımını yüksek teknolojiye kavuşturacak bir Tarım-Gıda Teknoparkı tasarladık. Özel sektörün tüm çabalarına rağmen, işin kamu ayağı ne yazık ki aynı hızda hareket etmedi. Küçük ve orta ölçekli tarım-gıda firmaları için katma değeri, verimliliği, eğitimi ve yüksek teknolojiyi yakalamanın tek yolu olan Tarım-Gıda Teknoparkı olmadan Tarım Bakanlığımızın 2023 vizyonunda tarımsal üretimi ve ihracatı artırma hedeflerine nasıl ulaşacağı sorgulanmalıdır.” Tarım Fuarı, 3 Mart 2013 tarihine kadar açık kalacak.

Bu haber 1189 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EKONOMİ

MUT'TA KAYISI ALTIN YILINI YAŞIYOR

MUT'TA KAYISI ALTIN YILINI YAŞIYOR Mut ilçesinde sezon bitimine yaklaşılmasına rağmen kilosu 2 ile 4 lira arasında alıcı bulan kayısı, üreticiyi sevin...

İÇİMİZDE UKDE KALDI

İÇİMİZDE UKDE KALDI Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, fiziki satışların yapıldığı, satış seanslarının old...
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi