MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

'Yaşamın İçinden Kadın' sonuçlandı

'Yaşamın İçinden Kadın' sonuçlandı

Tarih 05 Mart 2013, 16:38 Editör Baki Uguz

Mersin Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce (MERKAM) düzenlenen "Yaşamın İçinden Kadın" fotoğraf yarışması sonuçlandı. MERKAM'ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği yarışmada dereceye girenlere ödülleri düzenlenen törenle verildi

4 Mart Pazartesi günü Çiftlikköy Kampüsü Cumhuriyet Alanı’nda gerçekleşen törene, rektörümüz Prof. Dr. Suha Aydın, rektör yardımcımız Prof. Dr. Gürol Emekdaş, öğretim elemanları, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.
“Yaşamın İçinden Kadın” fotoğraf yarışmasında; İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Rafşan Yağmur Çelik "Ataerkil Toplum" adlı çalışmasıyla birinciliği kazanırken Nesrullah Çakıral "Torakçı" adlı çalışmasıyla ikinciliği ve Tuna Akçay "Renkli Anadolu" çalışmasıyla üçüncülüğü elde etti. Derece elde edenlere ödülleri ve katılım belgeleri Rektör Prof. Dr. Aydın tarafından verildi.
 Yarışmada "Toroslar'daki Yaşam" ve "Yaşamın Kenarında" adlı fotoğraflarıyla Ömer Faruk Ercan ve "Renkler Köle Olmadı" adlı çalışmasıyla rektör yardımcımız Prof. Dr. Gürol Emekdaş mansiyon ödülü almaya hak kazandılar. Jüri özel ödülünü ise “Yalnızlık” adlı fotoğrafla Asuman Fırat, “Berivan” adlı fotoğrafla Cemile Bal, "Aklımı Çek" adlı fotoğrafla Haluk Seçilmiş, "Kariyer" adlı fotoğrafla Özgür Kılınç ve "Anadolu Kadının Yüz Haritası" adlı fotoğrafla Tuna Akçay aldı. Ayrıca yarışmanın ve serginin hazırlanmasında emeği geçen üniversitemiz öğretim elemanlarından Uzm. Mehmet Acar'a da rektörümüz Prof. Dr. Suha Aydın tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.
 Törende konuşan Prof. Dr. Suha Aydın, fotoğrafları oldukça başarılı çalışmalar olarak değerlendirdi ve her birinin birinciliğe layık fotoğraflar olduğunu söyledi. Fotoğraf çekmenin günümüzde herkesin ortak tutkusu haline geldiğini ifade eden Prof. Dr. Aydın, “Ancak fotoğrafta önemli olan anı yakalamaktır. Bu da fotoğrafçının yeteneğiyle ilgilidir. Keşke herkesin elinde bir fotoğraf makinesi olsa, karşısındaki kişinin güzelliğini çekse ve paylaşsa” diye konuştu.
MERKAM Müdürü Prof. Dr. Bahar Taner de merkezin fotoğraf sergilerinin büyük destek gördüğünü belirtti. Bu nedenle sergiye katılan fotoğrafları kalıcı hale getirmek için çalışma yürüttüklerini ifade eden Prof. Dr. Taner, “Gelecek sene, sergilediğimiz tüm fotoğrafları kitaplaştıracağız. Böylelikle fotoğraf yarışmamıza katılan sanatçılarımıza ve fotoğraf sanatına ilgi duyanlara kalıcı bir kaynak sağlanmış olacak” diyerek konuşmasını tamamladı.
Tören sonrası rektörümüz Prof. Dr. Suha Aydın, yarışmaya katılan fotoğraflar arasından seçilen 28 fotoğrafın yer aldığı sergiyi gezerek fotoğraflarla ilgili bilgi aldı. Sergi bir hafta boyunca sanatseverler tarafından gezilebilecek.
Mersin Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (MERKAM) tarafından 15 Şubat 2013 Cuma günü yapılan değerlendirmeler sonucunda birinci, ikinci ve üçüncü olan fotoğraflar ve en yüksek puan alan ilk 28 fotoğraf belirlenmiştir. Bu değerlendirmelerin sonucu şöyledir:
"Ataerkil Toplum" adlı fotoğraf ile Mersin'den yarışmaya katılan  "Rafşan Yağmur Çelik" birinci seçilmiştir.
"Torakçı" adlı fotoğraf ile Mersin'den yarışmaya katılan  "Nesrullah Çakıral" ikinci seçilmiştir.
"Renkli Anadolu" adlı fotoğraf ile Ankara'dan yarışmaya katılan "Tuna Akçay" üçüncü seçilmiştir.
"Toroslar'daki Yaşam" adlı fotoğrafla yarışmaya katılan Ömer Faruk Ercan, "Renkler Köle Olmadı" adlı fotoğrafıyla yarışmaya katılan Gürol Emekdaş, "Yaşamın Kenarında" adlı fotoğrafıyla yarışmaya katılan Ömer Faruk Ercan, Mansiyon ödülü almaya hak kazanmıştır.
“Yalnızlık” adlı fotoğrafla yarışmaya katılan Asuman Fırat, “Berivan” adlı fotoğrafla yarışmaya katılan Cemile Bal, "Kapris" adlı fotoğrafla yarışmaya katılan Haluk Seçilmiş, "Kariyer" adlı fotoğrafla yarışmaya katılan Özgür Kılınç ve "Anadolu Kadının Yüz Haritası" adlı fotoğrafla yarışmaya katılan Tuna Akçay  Jüri Özel Ödülü almaya hak kazanmıştır.

Bu haber 1283 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KADIN/KÜLTÜR-SANAT

EŞİTLİK İÇİN MOTOR DİYECEKLER

EŞİTLİK İÇİN MOTOR DİYECEKLER TÜSİAD'dan Kadın Erkek Eşitliği Kısa Film Yarışması

Direnişin Kadınları Fotoğraf Karelerinde

Direnişin Kadınları Fotoğraf Karelerinde Direnişin Kadınları Fotoğraf Karelerinde
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi