MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KADININ GÜCÜ NEREDE?

KADININ GÜCÜ NEREDE?

Tarih 11 Mart 2013, 15:10 Editör Baki Uguz

Malatya İnönü Üniversitesi (İ.Ü) Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (İNUKSAM) tarafından düzenlenen "Kadının Gücü Nerede?" konulu konferansta Bircan Kırlangıç Şimşek, kadının insan hayatındaki yerini anlattı

İHA- Bircan Şimşek, “Kadınların gücü nerede ve bunu nasıl kullanıyorlar?” sorusuna cevaben “Güç, fizik ve ahlak yönünden bir etki yapabilme veya bir etkiye direnebilme yeteneği, bir olaya yol açan her türlü harekettir.” dedi. Kadının güçleri nelerdir sorusunu da yönelten Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti: ‘’İnsan olması, doğurganlığı, aileyi oluşturan iki bütünden birini teşkil etmesi, fırsat yaratıldığında yaşamın her alanında etkin olabilmesi, çocuğu beslemesi, büyütmesi, yaşamı yeniden oluşturma becerisi, kadının güçleri arasındadır” dedi.
Gücün kötüye kullanımının güç sahibinin gücünü kendisine veya çevresine açık ya da örtülü olarak zarar verecek şekilde harekete geçirmesi olduğunu ifade eden Şimşek, “Yani sahip olunan donanım başkası için tehdit oluşturacak şekilde kullanılırsa, çocuklar ihmal veya istismar edilirse, korkutma, sindirme amaçlı kullanılırsa, alaycı küçümseyen tavırlarla yaklaşılırsa, kıskançlığa dayalı saldırganlıklar oluşursa bu durumdan söz edilebilir. Gücün kullanılmayarak yaşamdan çekilmesi bir diğer anlamda işlevsel olmaması ise çocukların ihmal veya istismar edilmesine göz yumulması, korku ve kaygılara teslim olma, haksızlığa göz yumma, kendini değersiz algılama, olumsuz örnekleri model alma, meydana getirici, baş etme yollarının aranmaması, değişen toplumsal cinsiyet rollerine uygun tutum geliştirememesi, pasif saldırgan davranışların pekiştirilmesi, yalnızlaşma, duyarsızlaşma, yapacaklarının ertelenmesi, karamsarlaşma, güvenlik duygusunun kaybedilmesi, kırılganlığın artması, kibirli davranışlar, hayal kırıklıklarına teslimiyet gibi durumlardır’’ dedi.
“Kadının hayattaki sıkışmışlığı, en fazla rol esnekliğinde ortaya çıkar” diyen Şimşek, özellikle ev kadınlığı rolüne toplumsal olarak giren kadının, anne-eş-çalışan kadın-ev arasında nasıl bir denge izlemesi gerektiği noktasında ya rol model alarak ya da içgüdüleri ile hareket ederek yöneldiğini kaydetti.
Şimşek, “Kadın ya da erkek, insan olmak esastır ve sorunlara yönelik çözümler evrensel olmalıdır. Çocuklara olumlu model olabilmek ve çocuklarında uygun sorumluluklarla birlikte, yaşamın içerisinde işlevsel olmayı öğrenmesi son derece önemlidir” diye konuştu.
Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’ndaki konferansa Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İsmail Özdemir, Prof. Dr. Yusuf Türköz, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cafer Mum, İNUKSAM Müdürü Prof. Dr. Süheyla Ünal, öğretim üyeleri, kadın dernekleri ve öğrenciler katıldı.

Bu haber 1189 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KADIN/YEREL YÖNETİMLER

AKDENİZ'DE KADIN İŞÇİLER GÖREVE BAŞLADI

AKDENİZ'DE KADIN İŞÇİLER GÖREVE BAŞLADI AKDENİZ'DE KADIN İŞÇİLER GÖREVE BAŞLADI

KADINLAR İÇİN KALDIRIMLARA 'TOPUK' AYARI

KADINLAR İÇİN KALDIRIMLARA 'TOPUK' AYARI Antalya'nın Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, çalışmalarını ve gelecekteki projelerini anlattı. Başkan Uys...
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi