MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KADINLARA SAĞLIK EĞİTİMİ

KADINLARA SAĞLIK EĞİTİMİ

Tarih 09 Nisan 2013, 17:26 Editör Baki Uguz

Akdeniz Belediyesi, Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi işbirliğiyle kadınlara yönelik sağlık eğitim seminerleri verecek. İlk seminerde kadınlara verem mikrobu ve korunma yöntemleri anlatıldı

İHA- Akdeniz Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü,
kadınları sağlık alanında bilinçlendirmek amacıyla bir dizi eğitim semineri başlattı. Seminerlerin ilki Çilek Mahallesi Sanat Atölyelerinde gerçekleştirildi. Akdeniz Belediyesi ve Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi işbirliği ile düzenlenen ilk seminere Halk Eğitim Merkezi kursiyeri kadınlar katıldı. Seminerde, Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi’nden Dr. Aliye Tuba Metin, verem mikrobunun özellikleri, bulaşma yolları, verem hastalığının oluşumu ve korunma yöntemlerine ilişkin bilgiler verdi.
Verem mikrobunun güneş görmeyen ortamlarda uzun süre canlı kalabildiğine işaret eden Dr. Metin, bu mikrobun solunum yoluyla kolaylıkla bulaştığını belirtti. Verem hastalarının konuşma, öksürme ve hapşırma sırasında mutlaka ağızlarını kapatmaları gerektiğini kaydeden Metin, “Tedavi olmayan bir verem hastası, her yıl 10-15 kişiyi enfekte edebilir. Tedavi olmayan dirençli bir hasta da dirençli mikropları bulaştırır. Solunum yoluyla alınan verem mikrobu verem enfeksiyonuna yol açar. Bu bir hastalık durumu değil, verem basilinin vücutta beklemeye geçtiği bir durumdur. Vücut direncinin düştüğü anlarda bekleme halindeki mikrop harekete geçer ve çoğalarak verem hastalığına neden olur” dedi.
Dr. Metin, verem enfeksiyonunun hastalığa dönüşmesini kolaylaştıran etmenleri de sıralayarak, “Özellikle 5 yaş altı çocuklar ve yaşlılar, HIV enfeksiyonu bulunanlar, bağışıklığı baskılayan tedavi alan hastalar, ideal vücut ağırlığının yüzde 90’ından daha az kiloda olanlarda risk faktörü yüksektir. Ayrıca silikoz, diyabet, böbrek yetmezliği, lösemi, baş-boyun ve lenf kanseri olanlar, sigara içenler, ilaç ya da alkol bağımlıları bu mikroba karşı daha dikkatli olmalıdır. İki-üç hafta sürekli öksürük şikayeti olanlar en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır” diye konuştu.
Kadınlara yönelik eğitim programları hakkında bilgi veren Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehtap Sili ise belirlenen program çerçevesinde başta Çay, Çilek ve Güneş Mahallelerinde bulunan merkezler olmak üzere bütün mahallelerde kadın sağlığı konularında seminerler düzenleneceğini söyledi. Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi’ne katkılarından ötürü teşekkür eden Sili, eğitim programlarına da tüm kadınları davet etti.

Bu haber 1071 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KADIN/YEREL YÖNETİMLER

AKDENİZ'DE KADIN İŞÇİLER GÖREVE BAŞLADI

AKDENİZ'DE KADIN İŞÇİLER GÖREVE BAŞLADI AKDENİZ'DE KADIN İŞÇİLER GÖREVE BAŞLADI

KADINLAR İÇİN KALDIRIMLARA 'TOPUK' AYARI

KADINLAR İÇİN KALDIRIMLARA 'TOPUK' AYARI Antalya'nın Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, çalışmalarını ve gelecekteki projelerini anlattı. Başkan Uys...
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi