MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNE CİNSEL İSTİSMARDAN 8 YIL HAPİS

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNE CİNSEL İSTİSMARDAN 8 YIL HAPİS

Tarih 19 Kasım 2013, 15:10 Editör Baki Uguz

Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görevli iki kadın memuru taciz ettiği iddia edilen İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır, 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın tutuklanmasına karar veren mahkeme, 50 bin TL kefalet ödemesi durumunda ise serbest bırakılmasına hükmetti

İHA- İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık Şeref Çalışır ile avukatları hazır bulundu. Duruşmaya müşteki Ç.A. katılırken, J.Y. ise katılmadı. Duruşmada söz alan sanık Şeref Çalışır, “Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Önceki savunmalarımı tekrar ederim. Müştekiler hem benim hem de şube müdürlerimin cinsel tacizde bulunduğumu belirtmesine rağmen burada sadece ben yargılanmaktayım. Herhangi bir disiplin cezası almadım. Eğer suçum oysaydı bakanlık müfettişleri bana ceza verirdi. Nitekim bakanlık tarafından olaya iki kez bakıldı ve aklandım. Bu itibarla beraatimi istiyorum” dedi.
Söz alan müşteki Ç.J. ise, “Ben olay nedeniyle acı çekiyorum. Şikayetçiyim. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum” şeklinde konuştu.
Son sözlerin ardından kararını açıklayan mahkeme, sanığın mağdur J.Y’ye karşı basit cinsel istismar suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirterek, sanığı 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ancak mahkeme, cezayı sanığın geçmişi ve suç sonrası tutum ve davranışlarını göz önünde bulundurarak 2 yıl 6 aya indirdi. Mahkeme, sanık Şeref Çalışır’ı mağdur Ç.A’ya karşı da basit cinsel istismar suçunu işlediğini belirterek, 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, cezayı dava konusu eylemi birden çok ve değişik zamanlarda gerçekleştirdiği gerekçesiyle önce 6 yıl 9 aya çıkardı. Ancak cezayı sanığın geçmişi ve suç sonrası tutum ve davranışlarını göz önünde bulundurarak 5 yıl 7 ay 15 güne indirdi. Sanığın kamuda görev yapmasını yasaklayan mahkeme, tutuklanmasına karar verdi. Ancak mahkeme, sanığın 50 bin TL kefalet ödemesi durumunda serbest bırakılmasına hükmetti. Kararın okunmasının ardından sanığın yakınları müştekilere tepki göstererek, “Allah belanızı versin. Sizin yüzünüzden. Yaktınız” diye bağırdı.


KESK’Lİ KADINLARDAN ADLİYE ÖNÜNDE EYLEM


Öte yandan davanın ardından KESK İstanbul Şubeler Platformu üyesi kadınlar adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Kadına yönelik şiddet, taciz, baskı ve yıldırma amaçlı yapılan fiziki veya manevi her türlü saldırı hiçbir şekilde kabul edilemez. Bizler kadın arkadaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bir kez daha söylüyoruz ki, Şeref Çalışır taciz suçlusudur. Kadın arkadaşımızın tüm mağduriyetleri derhal giderilmelidir” denildi.
Açıklamada mağdur kadınların koruma altına alınması talep edildi.

Bu haber 1158 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TACİZ-TECAVÜZ

'SUÇ ŞAHSİLEŞTİRİLİYOR'

'SUÇ ŞAHSİLEŞTİRİLİYOR' 'SUÇ ŞAHSİLEŞTİRİLİYOR'

TARSUS SOKAĞA DÖKÜLDÜ

TARSUS SOKAĞA DÖKÜLDÜ TARSUS SOKAĞA DÖKÜLDÜ
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi