MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

MEZİTLİ CHP'DE NELER OLUYOR?

MEZİTLİ CHP'DE NELER OLUYOR?

Tarih 29 Ocak 2014, 18:56 Editör Baki Uguz

CHP'nin, belediye meclis üyeleri için Mezitli'de yaptığı eğilim yoklaması sonuçlarına itiraz eden kadın aday adaylarının dilekçelerinde dile getirdikleri iddialar yenilir yutulur cinsten değil!

BAKİ UGUZ/MERSİN GAZETESİ- Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Mezitli Belediye Meclis Üyesi aday adayı olan bir grup kadın, geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan eğilim yoklaması sonuçlarına, parti genel merkezine gönderdikleri dilekçelerle itiraz etti. İki farklı dilekçe ile itirazlarını dile getiren kadın aday adaylarının ileri sürdükleri iddialar "Mezitli CHP'    de neler oluyor?" sorusunu gündeme taşıdı.
Kadınların gündeme bomba gibi düşen iddialarından bazıları şunlar: "Mezitli İlçe Örgütü, oy kullanmaya gelen üyelere baskı yaptı. Sahte üyelere oy kullandırıldı. İlçe Örgütü imkanları kullanılarak bazı ilçe yöneticilerinin eşleri seçtirildi. Oy kullanmaya gelenlere kendi hazırladıkları listeleri verdiler. Partide kimsenin tanımadığı adamlar, ilk iki sırada yer aldı. Adaylara ilçeden verilen üye listeleri ile seçimde kullanılan üye listeleri farklıydı. Sandıklar mühürlenmediği için her türlü suiistimale açıktı."

                                                                                 
Şadiye Altınlar, Saliha Adıcan, Yasemin Demiralp, Hamide Oylumlu, Türkan Çılga Barışan ve Hasibe Sünbül'ün 27.01.2014 tarihli dilekçeleri ve itiraz gerekçeleri şöyle: "Aşağıda imzaları bulunan biz partililer, Mezitli Belediyesi Belediye Meclis Üyeliği eğilim yoklamasında birçok suiistimaller yapıldığını genel merkezimize duyurmayı zorunlu görmekteyiz.

1- Mezitli İlçe Örgüt yönetiminde bulunan Özgür Temur, Doğan Boran, Candan Darıcılı, Bayram Yıldırım, Kemal Koç, Hasan Karakış, İlçe Sekreteri Tülay Güngör, oy kullanmak için gelen üyelere baskı yapmıştır.

2- İlçenin hazırladığı anahtar listeler dağıtılmış, kayıtlı üyeler listeye alınmayıp, yandaş üyeler listeye alınmış, sahte üyelere oy kullandırılmıştır. Aynı elden çıkmış, dağıtılan listelerden bir kısmı ektedir.

3- İlçe örgütü tüm imkanlarını kullanarak, eşlerini sıralamada ön sıralarda seçtirmişlerdir. Bunlara örnek olarak ön sıralarda 3.sıralarda seçilen Ümran Temur'un eşi Özgür Temur ilçe yönetimindedir. 8.sırada seçilen Fatma Boran'ın eşi Doğan Boran ilçe yönetimindedir. 10. sırada seçilen Gülsüm Gözütok ilçe kadın kolları yönetimindedir.

4- Örgüte yıllardır emek veren insanlar bir takım oyunlarda devre dışı bırakılmışlardır.

5- Sandık başlarına kendi adamlarını koyarak, sandık başı görevlileri, oy kullanmaya gelenlere kendi hazırladıkları listeleri vermişler, seçmeni yönlendirmişlerdir.

6- Sandıklar açık olup mühürlü değildi. Her türlü suiistimale açık bir şekilde bulunmakta idi.

7- Seçimde 1. sırada yer alan Yaşar Yıldırım gümrük muhafaza memurluğundan emekli bir şahıs, 2. sırada yer alan Mevlana Nur Bayındırlık Müdürlüğü'nden emekli bir memurdur. Bu şahısları belirli bir grubun dışında partiden hiç kimse tanımamaktadır. Parti içinde herhangi bir faaliyetini gören, bilen yoktur.

8- Bizler yıllardır parti için özveri ile gece gündüz çalışan partilileriz. Ancak şimdiye dek partiye hiçbir katkısı olmayan kişiler birtakım oyunlarla yönetime getirilmiştir. Bu kısır döngünün artık kırılmasını istiyoruz. Saygılarımızla."


Suna Kılıçcı, Emine Akarca, Nursevim Aksoy ve Serhan Ermurat imzalı diğer dilekçede ise şu iddialar dile getirildi:

"Genel merkezimizin gönderdiği yönetmeliğin 17.'nci maddesine göre sonuçlara itiraz hakkımızı kullanıyoruz.
Yönetmeliğin 17.'nci maddesine göre: "Aday Adayları birleştirme tutanağının ilanından itibaren 2 gün içinde merkez yönetim kuruluna verecekleri dilekçe ile eğilim yoklamasına itiraz edilebilir." maddesinden yola çıkarak yönetmeliğin bize verdiği hakları kullanmak istiyoruz.
Bu nedenle, seçim süresince yapılan bazı hatalar ekte imzaları olan aday adayları tarafından gözlemlenmiş olup aşağıda ifade edilmiştir:
İlçe yöneticilerinin birinci dereceden yakın akrabalarının belediye meclisi üyeliği aday adayı listelerine girmiş olmaları, ilçe yönetimin olanaklarını kullanarak haksız rekabete yol açmıştır.
Sandıklar, seçim süresince kilitlenmemiştir. Bu nedenle sandıkların güvensiz olduğunu düşünmekteyiz.
Adaylara ilçeden verilen üye listeleri ile seçimde kullanılan üye listeleri arasında farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir.
İlçe yönetiminden bazı kişilerin, önceden hazırladıkları on kişilik listeleri üyelere dağıttıkları tespit edilmiştir.
Adaylara verilen farklı listelerin arasındaki (en az 3 liste) tutarsızlıklar ve belirsizlikler oy kaybına neden olmuştur.
Oy tasnifi sırasında en az 2 kişinin kullanılan oy pusulasını gözlemleyerek dökümün yapılması gerekirken, görevli  milletvekilimizin uyarısına rağmen ilçe yönetiminin görevlendirdiği sandık kurulu başkanının oy pusulasını tek başına okuması, gösterilmeden tasnif yapılması adil olmamıştır.
Gelecekte meclis üyelik süresinin bir döneme indirilmesi dileğimizdir.
Yukarıda yazmış olduğumuz gelişmelerden dolayı yaklaşan seçimlerde ilçe örgütünün, gençlik kollarının ve kadın kollarının arasındaki birlik, beraberlik ve dayanışmanın zarar göreceği aşikardır.
Bu da partimizin seçim çalışmalarını olumsuz etkileyecektir.
Bu nedenle, şaibeli olan Mezitli Belediyesi Meclis Üyeliği Aday Adaylığı eğilim yoklamasını iptal edilip, gereğinin yapılmasını bilgilerinize arz ederiz."

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz kadın aday adaylarından bazıları şöyle konuştu


"Bardak taştı"

Hamide Oyumlu: Emek kazansın, kadının emeği kazansın. Haksızlıklara dur diyelim. Yıllarca emek verdik, yıllarca partimiz için çalıştık ama yine de hakkımız yendi. Partide adalet ve hukuk istiyoruz. 15 yıldır partim ve örgütüm için canımı dişime takıp köy-kent, dağ-bayır demeden koşturuyorum ve 15 yıldır pek çok haksızlığa maruz kaldım. Yapılan haksızlıklara partim için sustum ama bu seçim, bardağı taşıran son damla oldu ve artık bardak taştı. 


"Cinsiyet kotası uygulansın"


Yasemin Demiralp: Seçimlerde biz çalışan kadınların emeğinin göz ardı edilmemesini, yüzde 33 cinsiyet kotasının uygulanmasını ve kadınlarımıza saygı gösterilmesini talep ediyorum.


"Emeğimiz var, söz hakkımız da olsun"


Nursevin Aksoy: Parti içindeki erkek egemenliğinin bitmesini istiyorum. Sahada olanlar da, köylerde oydaş kazanmak için çalışanlar da biz kadınlarız. Emeğimiz var, söz hakkımız da olsun. Genel Başkanımızın cinsiyet kotası uygulanacak sözü yerine getirilsin. Tüm olumsuzluklara rağmen yerelde de, genelde de iktidar olmak için partimin içinde yer alacağım, çalışmalara devam edeceğim.


"Mücadelemiz göz ardı edilmesin"


Hasibe Sünbül: Biz kadınlar evimize, ailemize gösterdiğimiz özeni partimize de göstererek çalıştık. Aynı düzeni partimizde de kurmak için mücadele ettik. Bu mücadelemiz göz ardı edilmesin. Kadınlar adına adalet istiyoruz.

"Emeğe saygısızlık"


Saliha Adıcan: Emeğe saygısızlık yapıldı. Kadının emeği yok sayıldı. Her zamanki gibi yine çeşitli tezgahlar oldu. Mezitli'de adaletin yerini bulmasını istiyorum. Hemşericilik oynandı. CHP, Mezitli'de aile partisi haline getirildi.


"Partiye zarar veriyor"


Serhan Ermurat: Önseçim, parti için demokrasi adına yapılmıştı ama seçimde oluşan bir takım şaibeler parti içi demokrasiye de partiye de zarar verme aşamasına geldi. Parti Genel Merkezi'nin en kısa zamanda bu yanlışlıkları görüp gerekli önlemleri alması elzemdir. Bu yazıda dilekçelerimizi verdik, sonuçlarının takipçisi olacağız.
 

Bu haber 1935 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNDEM

Rapor göndermeyin, cevap verin!

Rapor göndermeyin, cevap verin! Şiddeti önlemek için ne yapıyorsunuz?

ÇOCUĞUNU DÖVEN ÖZBEK ANNE 5 YILLA YARGILANACAK

ÇOCUĞUNU DÖVEN ÖZBEK ANNE 5 YILLA YARGILANACAK ÇOCUĞUNU DÖVEN ÖZBEK ANNE 5 YILLA YARGILANACAK
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi