MERSİN_KADIN_GAZETESİ
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

NE KAFASI!

Baki Uguz

21 Haziran 2016, 17:48

Baki Uguz

"Oruç tutanlara saygı" diye ifade edilen beklenti, aslında oruç tutmayanlara saygısızlığın ifadesidir. Çünkü oruç tutanlara saygı istediğini ifade edenlerin öne sürdükleri argümanların özeti, "Ben oruçluyum, o yüzden benim yanımda-önümde yemek yeme, su içme"dir. Yani kendisi oruçlu olduğu için yerine getirmek zorunda olduğu şeyleri, oruçlu olmayanın da yerine getirmesini istemesi, oruç tutmayanı da buna zorlamasıdır.

Dolayısıyla saygısız olan, oruç olmadığı için yiyip içen kişi değil, oruç tuttuğu için oruç tutmayanı da oruçluymuş gibi davranmaya zorlayandır. Orucu bana mı tutuyorsun da beni esir almaya çalışıyorsun! Tutuyorsan Allah'a tutuyorsun. Sana "Neden oruç tutuyorsun?" diyen yok; git efendi efendi tut orucunu; Allah kabul etsin. Tutmayan da tutmasın ve tutmayan sana "Neden oruç tutuyorsun, bana saygı duy, hadi sen de ye-iç" demiyorsa, sen de tutmayana "Ben oruçluyum, bana saygı duy, oruçluymuş gibi davran, yeme içme" deme.

Okuyup yorumladığım kadarıyla bir Müslüman'da olması gereken niteliklerin başında "adil olmak" gelmesine rağmen, bunca bencil davranış, ancak inandığını söylediği dini bilmeyenlerden beklenir. Gerçi böylelerden şu yazdıklarımla adaleti bir araya getirip idrak edecek kafa da beklenmez ya neyse!

***

Hristiyan'a "Müslüman olmadığın için cehennemde yanacaksın" de saygısızlık et; Yahudi'ye "Müslüman olmadığın için cehennemde yanacaksın" de saygısızlık et; Alevi'ye "Sizinki mezhep değil. Sizin Ali'nizle bizim Ali'miz ayrı. Siz ibadet değil cümbüş yapıyorsunuz" de saygısızlık et; kadına "Erkeğin kaburga kemiğinden yaratıldın, yarım akıllısın, mahkemede bile şahitliğin yarım, cinsel objesin, açılıp beni tahrik etme, evde otur" de saygısızlık et; eşcinsele "Lut kavmindensin, lanetlisin, sapıksın, hastasın" de saygısızlık et... Yani dünyanın yarıdan fazlasına hakaret et, sonra da dön, "İnanmıyorsan da saygı duy" de! Hadi ya..! Ne kafası bu! Saygısıza saygı gösterilir mi?

Bu haber 614 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
NE KAFASI!21 Haziran 2016


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi