BÜYÜKŞEHİR’İN GÖÇ AZIKLARI İLE YÖRÜKLERİN SOFRALARI ŞENLENİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayı öncesinde kent genelinde başlattığı ‘Ramazan Dayanışma Paketi’ dağıtımlarını sürdürüyor. Merkezden kırsala kadar, ihtiyaç sahibi her hanenin kapısını çalan Büyükşehir Belediyesi, Yörük çadırlarında kurulan sofralara da Göç Azığı ile katkı sunuyor.

Büyükşehir’in Göç Azıkları, sofralara bereket oluyor

Sosyal Hizmetler Dairesi koordinesinde devam eden dağıtımlarda Büyükşehir ekipleri; Mayıs ayında başlayacak göçe hazırlanan Yörüklere, Göç Azıklarını ulaştırıyor. Yağdan una, şekerden bakliyat ürünlerine kadar içerisinde temel gıda malzemelerinin olduğu Göç Azıkları, Torosların eteklerinde hayvancılıkla geçimlerini sağlayan Yörüklerin çadırlarına Büyükşehir ekipleri tarafından ulaştırılıyor. Ekipler Arslanköy, Tırtar ve Toros mahallelerinde şu ana kadar 200’ün üzerinde Yörük çadırına, Göç Azıklarını teslim etti.

Cilasın: “Göç Azıklarını, şimdiden 200’ün üzerinde Yörük ailemize ulaştırdık”

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, her yıl olduğu gibi bu sene de Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşları erzakla buluşturduklarını kaydeden Sosyal Hizmetler Dairesi’nde Sosyal Hizmet Uzmanı olarak görev yapan Yasemin Özbek Cilasın, bu kapsamda Toroslar’ın eteklerinde yaşayan göç yolundaki Yörüklere de Göç Azıklarını ulaştırdıklarını ifade etti. Yörüklerin yoğunlukta oldukları bölgeleri ziyaret ettiklerini ve Göç Azıklarını teslim ettiklerini söyleyen Cilasın, “Göçe hazırlanan Yörük vatandaşlarımıza, Başkanımız Vahap Seçer’in selamlarıyla birlikte Göç Azıklarını ulaştırıyoruz. Şimdiden 200’ün üzerinde Yörük ailemize ulaştık” dedi.

Dudaklı: “Başkanımız Yörük Kültürü’ne çok önem veriyor”

Erdemli’ye bağlı Toros Köyü Mera Birlik Başkanı Osman Dudaklı, Büyükşehir’in gönderdiği Göç Azıklarını her sene aldıklarını belirterek, “Hayvancılıkla uğraşıyorum, geçimimi de bu yolla karşılıyorum. Başkanımız her sene bizlere Göç Azıklarımızı gönderiyor. Biz çadırda oturuyoruz, bizim yaşantımız bu. Yörük’ün amacı çadırda oturmak, hayvanlarına bakmak. Kışın Camili Köyü’nde, yazın Erdemli Toros Dağları’nda yaşıyorum. Bu azıklar Büyükşehir tarafından her yıl bize ulaştırılıyor. Biz de Birlik Başkanı olarak herkese dağıtacağız. Başkanımız Yörük Kültürü’ne çok önem veriyor. Teşekkür ederiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir