DEVA Partili Heyet, Kursiyer Teğmen Annesi Çakır’ı ziyaret etti

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcıları ve Milletvekilleri Mehmet Emin Ekmen, Mustafa Yeneroğlu ve İdris Şahin, 8 yıldır evlatları için adalet bekleyen askeri okul öğrencileri ve kursiyer teğmen annelerinden Sevinç Çakır’ı adalet için nöbet tuttuğu Adalet Bakanlığı önünde ziyaret ettiler.
15 Temmuz’un yaşandığı dönemde kursiyer teğmen statüsünden olanlar müebbet alarak 8 yıla yakındır cezaevinde yatıyor. Bunlardan biri de Krs. Tğm. Murat Çakır’dır. Çakır’ın annesi Sevinç Hanım ise birçok anne gibi 8 yıldır oğlu için adalet arayışında ve şimdilerde Adalet Bakanlığı önünde nöbet tutmaktadır.
DEVA Partisi’nin milletvekillerinden oluşan bir heyet, yaşanan bu drama dikkat çekmek, kamuoyunda ve TBMM’de gündeme getirmek için Sevin Çakır’a bir ziyaret gerçekleştirip kamuoyuna bazı açıklamalarda bulundular.
Şahin’den konuşmakta zorlanan Sevinç Anneye destek
Anne olmak kolay değil, hele de oğlu tutuklu iken umutla bekleyen bir anne olmak. Bu yüzden konuşmakta zorlandığı görülen Anne Çakır’ı rahatlatmak için söz alan; DEVA Partisi Sözcüsü ve Ankara Milletvekili İdris Şahin konuya şöyle giriş yaptı:
Heyecanlanmayın Rahat olun. Zaten oğlumu istiyorum demişsiniz. Dolayısıyla ben de Ankara Milletvekili olarak sizleri daha öncesinde dinledim. Evet, sorunlarınızı, sıkıntılarınızın da sebebini biliyoruz. Ama bakın bir tarafta 6 yıldır bir hak mücadelesi, hak arayışı var. Yargılama az veya çok devam ediyor. Verilmiş olan bir hüküm var, ama bu hükmün sağlıklı koşullarda verilmediğini iddia ediyorsunuz. Bu yargılamanın bir şekliyle, bu yavrular açısından yenilenmesi noktasında talebinizin olduğunu ifade ediyorsunuz. 13 yaşındaki evlatlarımızı, devletin kucağı ana kucağıdır diyerek teslim ettik ama çocuklarımız henüz tam manasıyla teğmen bile olamadan böyle bir haksızlığa uğradı diyorsunuz. Doğru mudur?
“Böyle bir şeyi (tutuklama kararı) yapanlar; bu gencecik çocuklarımızı öfkelendirir ve yara açarak ötekileştirilirse, vatanım diyen bu çocuklar ne hisseder?”
Şahin’in konuya girişinden ve desteğinden sonra heyecanını az da olsa yenen Kursiyer Teğmen Annesi Çakır, durumu şu sözlerle ifade etti:
Evet, bazen bu olayları anlatırken gerçekten sağlıklı düşünemiyorum artık. Aklımı yitirmek üzereyim, bazen donup kalıyorum. Bir çocuk birliğindeyken ve o gece suç teşkil eden bir şey yapmamışken, bir Kursiyer Teğmen’e müebbet verilirse ben ne anlatayım? Benim aklım almıyor. Böyle bir şeyi (tutuklama kararı) yapanlar; bu gencecik çocuklarımızı öfkelendirir ve yara açarak ötekileştirilirse, vatanım diyen bu çocuklar ne hisseder? Bu yara bilerek mi açılıyor? Bu çocuklar bir cana kıymamış, devlet malına zarar vermemiş, suçun şahsiliği var. O gece emir komuta altında bu çocuk, komutanının tehlike anında vur emrini yerine de getirseydi bile ben suçsuz derdim. Benim çocuğum o zaman 23 yaşındaydı. Sabah eve geldi, 10 gün evde bekledi. Birliğinden emir gelmesini ve göreve başlamayı beklelerken, 12. günde çocuklarımız gitti ve tutuklandı.
Sevinç Anne, konuşmasının ilerleyen bölümlerinde oğlu Kursiyer Teğmen Murat Çakır’ın başarı ve eğitim kariyeri ile ilgili bilgiler vererek; engelli kızıyla tarafsız, bağımsız, şeffaf ve güvenilir mahkemeler olsun diye adalet nöbetine başladığını ve sadece oğlu için değil ülkesine olan borcu için tüm yargı mağdurları için bu adalet nöbetini tuttuğunu dile getirdi.
“Biz de bugün sembolik olarak sizi ziyaret ederek desteğimizi sunuyoruz”
Sevinç Anne’den sonra konuyu toparlayan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Ekmen, “Askeri öğrencilerle ilgili bir dosya, bildiğim kadarıyla, olumlu olarak Yargıtaydan bozuldu. Darısı sizin çocukların başına diyelim.” dedi. Sayın Yeneroğlu’nun defalarca kez, yaptığı birçok açıklamayla bu tarz haksız yargılamaları gündemde sıcak tutan birisi olduğuna dikkat çeken Ekmen, “Biz de bugün sembolik olarak sizi ziyaret ederek desteğimizi sunuyoruz.” diyerek ziyareti sonlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir