GÜLTAK; “MERSİN’İN ÖNCELİĞİ KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMALIDIR”

Mersin’de; 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin birinci yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Törene katılan Başkan Gültak, kentsel dönüşümün önemine vurgu yaparak; “Mersin’de; Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli’nin bir kısmında kentsel dönüşüme acil ihtiyaç var. İmarın acilen düzenlenmesi lazım. Umarım önümüzdeki dönem, bu projelerin ağırlıklı olduğu bir dönem olur” dedi.
Mersin Valiliği koordinesinde, Türk Kızılay Mersin Şubesi tarafından Millet Bahçesi’nde düzenlenen programa Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, AK Parti Akdeniz İlçe Başkanı Mehmet Ali Can, Kızılay yetkilileri ve gönüllüleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan anmada, deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlar için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.
“85 milyon vatandaşımız yüreğini ortaya koydu”
Anma programında bir konuşma yapan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, bilim insanlarının da açıkladığı üzere, yaşananların çok büyük bir felaket ve deprem ötesi bir durum olduğunun altını çizdi. Deprem günü iç acıtıcı bir tablo yaşandığını anlatan Vali Pehlivan, şunları kaydetti: “Ateş, özellikle 11 ilimize düştü. Felaketten 14 milyon civarında insanımız etkilendi. Bizler de Mersin olarak gerek karayolu gerek denizyoluyla binlerce vatandaşımızı misafir ettik. Bütün vatandaşlarımızla ilgilenme gayreti içerisinde olduk. Her açıdan yaralanmış vatandaşlarımıza bir nebze olsun katkımız dokunduysa bunun vicdani rahatlığı içerisindeyiz. A’dan Z’ye 85 milyon vatandaşımız yüreğini ortaya koydu. Artık yaşanılabilecek herhangi bir afette tedbirli olmamız gerekiyor” dedi.
“Depremin ilk gününden itibaren vatandaşlarımızın yanında olduk”
Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak da felaketin ilk günlerinden itibaren devlet ve hükümetin tüm gücü ve imkânlarıyla deprem bölgesinde olduğunun altını çizdi. Başkan Gültak, “Biz de belediye olarak ilk günün akşamı Kırıkhan’da idik. Şok dalgası atlatılır atlatılmaz deprem bölgesinden Mersin’e yoğun bir göç yaşandı. Valimizin ve belediye başkanlarımızın destekleriyle misafirlerimizi dışarıda bırakmadık. Kırıkhan’a kurtarma ekiplerimizi ve iş makinelerimizi gönderdik, devamlı da gidip geldik. Önce arama-kurtarma, sonra enkaz kaldırma çalışmalarına katıldık” dedi.
“Kentimizin kapsamlı bir kentsel dönüşüme ihtiyacı var”
Başkan Gültak, kentsel dönüşümün önemine de vurgu yaptığı konuşmasında; “Allah’a şükürler olsun ki karşınızda; Devletin, Hükümetin, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ’nin desteğiyle bin konutu bitirmiş bir belediye başkanı duruyor. Hem de en kritik mahallelerde. Yeter mi? Yetmez! Ama 5 yıla bu kadar sığdı.
İnşallah bundan sonraki dönemlerde gelecek belediye başkanlarımızın da kentsel dönüşüme önem vermeleri lazım. Kendi güçleri veya Çevre Şehircilik Bakanlığı ile senkronize olmaları lazım. Özellikle Mersin’de, Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli’nin bir kısmında kentsel dönüşüme acil ihtiyaç var. İmarının bir an önce düzenlenmesine ihtiyaç var. Umarım önümüzdeki dönem, bu projelerin ağırlıklı olduğu bir dönem olur” ifadelerini kullandı.
“Kızılay’ın bölgeye yardımları halen sürüyor”
Programda söz alan Kızılay Mersin Şube Başkanı Levent Özbay ise, büyük felaketin ilk günlerinde yaptıkları hizmet ve çalışmaları anlattı, deprem bölgesine yardımların halen sürdüğünü kaydetti. Özbay; “Deprem için alınan şartlı bağışlarla deprem bölgesine yaklaşık 440 TIR yardım malzemesi gönderdik. Ayni ve nakdi aldığımız tüm yardımları da en doğru şekilde ve zamanında yerine ulaştırdık. Deprem bölgesine yapılan ayni bağışlarda Mersin Kızılay’ı Türkiye 7’incisi olmuştur” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir